Editura Pro Universitaria Teatrul traditional si teatrul cult de animatie. Origini si influente - Daniel Stanciu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Daniel Stanciu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1683-0

Cod Produs: 9786062616830 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Magia teatrului de animatie m-a incantat in permanenta. Sunt ani buni de cand incerc sa fiu cu un pas mai aproape de spectacolul de animatie perfect... Stiu, nu exista, dar asta nu ma impiedica sa incerc. Proiectul Vasilache si Marioara mi-a deschis foarte multe usi in profesie. Aici, langa cuvintele mele,  sunt doua personaje care m-au vrut, pur si simplu. Nu le-am cautat, dar, cand le-am intalnit, le-am primit cu bratele deschise, cu multa iubire fata de traditiile romanesti, cu pasiune si daruire. Cred ca au simtit asta, pentru ca de 30 de ani suntem prieteni nedespartiti. Si povestea noastra continua, intr-o maiestrie artistica, bine ancorata in trecut si sustinuta, in prezent, de cei mai buni prieteni ai mei, carora le multumesc ca au fost alaturi de mine atata timp si au facut ca miracolul scenei sa se intample!

Autorul
  • Teatrul traditional si teatrul cult de animatie. Origini si influente - Daniel Stanciu

Este conferentiar universitar la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L. Caragiale”, Bucuresti, director al Departamentului Teatru de Animatie (2015-2023), din cadrul Facultatii de Teatru, membru al Senatului U.N.A.T.C., actor si regizor de teatru de animatie. A absolvit Academia de Teatru si Film, Bucuresti, in anul 1996, specializarea Arta actorului/Papusi-Marionete, a continuat cu programele de studii aprofundate: Tehnici multimedia in teatrul/filmul de animatie (2001) si Regia spectacolului de papusi si marionete (2003) si a obtinut titlul de Doctor in domeniul Teatru, in anul 2005, cu teza Ipostaze ale teatrului traditional, de la rit la divertisment, pe care a publicat-o la Editura U.N.A.T.C. Press, Bucuresti (2007). In cadrul Facultatii de Teatru, programul de studii: Master-Teatru de Animatie, preda cursurile Expresia sonora in teatrul de animatie si Regia spectacolului de animatie. Este coordonator stiintific al tezelor de dizertatie – Facultatea de Teatru, Ciclul Master Teatru de Animatie si membru al comisiilor de indrumare din cadrul Scolii Doctorale UNATC, domeniul de cercetare: Teatru si artele spectacolului. Activitate academica: • Membru al Senatului UNATC, din ianuarie 2016; • Presedinte al Comisiei Senatului UNATC pentru Asigurarea Calitatii Managementului Universitar (2020 – 2023). A publicat cartile Interferente multimedia in spectacolul de animatie, la Editura Muzicala (2022), Teatrul Traditional si Teatrul Cult de Animatie - Origini si Influente, la Editura Pro Universitaria (2023), iar in calitate de coautor, Tehnologii digitale in spectacolul de animatie, la Editura U.N.A.T.C. Press (2008). A scris scenarii de teatru de animatie, pentru spectacolele pe care le-a regizat la: Teatrul Tandarica, Bucuresti, Teatrul Gulliver, Galati, Teatrul Toma Caragiu (Teatrul Imaginario) Ploiesti, Teatrul Elpis, Constanta, Teatrul Prichindel Alba Iulia si Teatrul Tony Bulandra, Targoviste. A obtinut premii importante la festivalurile de gen si a efectuat turnee in Franta, Anglia, Croatia, Danemarca, Germania, Singapore, Turcia, Spania etc. A facut parte din distributia unor filme si seriale de succes, printre cele mai importante: Om sarac, Om bogat, Pro TV, 2007 si Lectii de viata, Pro TV (2016-2022). In anul 2003, a infiintat o companie de teatru de animatie si divertisment pentru copii, Compania Hai-Hui.