Editura Paideia Vecini si Vecinatati in Transilvania - Vintila Mihailescu, Gabriela Coman, Ferenc Pozsony, Anne Schiltz, Vasile Soflau

Editura: Paideia

Autor: Vintila Mihailescu, Gabriela Coman, Ferenc Pozsony, Anne Schiltz, Vasile Soflau

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-748-524-0

Cod Produs: 9786067485240 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Vecinatatile sunt o forma de organizare a vietii sociale elaborata in evul mediu occidental, introdusa in Transilvania de catre sasi, preluata apoi in moduri si grade diferite de catre maghiari si romani si existenta, in forme diverse, pana in prezent. Dainuirea in timp si raspandirea in spatiu a Vecinatatilor fac indispensabil studiul acestora pentru o intelegere a trecutului si prezentului Transilvaniei si, intr-o anumita masura, chiar ale Romaniei.

Putem considera ca, prin natura lor, Vecinatatile reprezinta in prezent nu atat o structura sociala care se perpetueaza inca in mod miraculos, cat un model de organizare asociativa la indemana, utilizabil pentru diferite nevoi comunitare specifice.
  • Vecini si Vecinatati in Transilvania - Vintila Mihailescu, Gabriela Coman Ferenc Pozsony, Anne Schiltz Vasile Soflau