Editura Leda Edge Cronicile din Castellane. Volumul I. Printul din Umbra - Cassandra Clare

Editura: Leda Edge

Autor: Cassandra Clare

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-384-5

Cod Produs: 9786060883845 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In trepidantul oras-stat Castellane, cei mai bogati dintre nobili si cei mai desfranati dintre criminali au un lucru in comun: setea neostoita de putere, avere si placere.

Kel este un orfan rupt de viata pe care o stia pentru a deveni sosia printului mostenitor Conor Aurelian. Kel a fost crescut alaturi de print, fiind instruit intr-ale luptei, dar si ale politicii. El si printul se au ca fratii, dar Kel stie ca destinul lui este sa moara pentru mostenitor. Niciun alt viitor nu este posibil.

Lin Caster face parte dintre ashkari, o comunitate mica ai carei membri inca mai poseda abilitati magice. Potrivit legii, acestia trebuie sa traiasca in spatele zidurilor din interiorul orasului, dar Lin, care este tamaduitoare, se aventureaza dincolo de ele pentru a se putea ocupa de bolnavii si muribunzii din Castellane. In ciuda abilitatilor ei, tanara nu o poate vindeca pe cea mai buna prietena a sa fara acces la cunostinte interzise.

Dupa ce o tentativa esuata de asasinat ii aduce impreuna, Lin si Kel sunt atrasi in reteaua misteriosului Rege al Nelegiuitilor, conducatorul lumii interlope din Castellane. Acesta ii ofera fiecaruia ceea ce isi doreste cel mai mult; dar, pe masura ce se afunda in lumea lui plina de intrigi si umbre, cei doi tineri descopera o conspiratie a coruptiei care se intinde din cele mai intunecate canale din Castellane pana in cel mai inalt turn al palatelor din oras. Pe masura ce secrete indelung pastrate incep sa se dezvaluie, Lin si Kel ajung sa se intrebe: merita cunoasterea pretul tradarii? Poate dragostea interzisa sa doboare un regat? Si este oare posibil ca descoperirile lor sa arunce poporul in razboi si lumea in haos?
Cassandra Clare este autoarea seriilor bestseller nr. 1 New York Times si USA Today „Uneltiri intunecate”, „Instrumente Mortale”, „Dispozitive infernale”, „Blesteme stravechi” si „Ultimele ore”. A mai scris, impreuna cu Sarah Rees Brennan si Maureen Johnson, Cronicile lui Magnus Bane, iar cu Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson si Robin Wasserman, Povesti de la Academia Vanatorilor de Umbre. De asemenea, este coautoare, impreuna cu sotul sau, Joshua Lewis, a The Shadowhunter’s Codex si, impreuna cu Holly Black, a seriei „Scoala de magie Magisterium” (publicata la Corint Junior). Cartile ei s-au vandut in peste 50 de milioane de exemplare in intreaga lume si au fost traduse in mai bine de 40 de limbi, fiind ecranizate intr‑un film de lungmetraj, Instrumente Mortale: Orasul Oaselor, si un serial TV, Shadowhunters. In prezent, Cassandra locuieste in vestul statului Massachusetts. Viziteaza site-ul cassandraclare.com.

Bine ati venit intr-o noua lume fantastica!

O iubire interzisa, magie periculoasa si un secret care ar putea distruge regatul!

Sa inceapa Cronicile din Castellane!