Editura Neverland Apusul stelelor de tinichea - Dan Bituica

ISBN: 978-606-9602-99-7

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069602997 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
   Apusul stelelor de tinichea surprinde societatea romaneasca in vremea comunismului, cu putin timp inainte de Revolutie. Prezinta viata asa cum era atunci, cu lipsuri, cu nedreptati, cu teama si neincrederea oamenilor, cu revolta lor interioara care pe zi ce trecea devenea din ce in ce mai puternica, pana intr-o zi, cand a devenit o Revolutie ce a daramat comunismul.

Emil, protagonistul cartii, nu pierde nicio ocazie de a-i comunica sotiei lui resentimentele pe care le are pentru modul in care comunistii conduc tara si pentru traiul de zi cu zi, plin de lipsuri.

El si sotia lui, Marcela, se iubesc ca-n prima si impreuna au un fiu, care in ultimii ani nu a avut o relatie buna cu tatal deoarece tanarul a ales sa mearga in viata pe alt drum decat cel dorit de tatal sau pentru el. Dar cei doi barbati se impaca inainte ca Emil sa fie trimis in America in interes de serviciu.

Inainte de plecare, Emil si seful lui trec prin niste experiente neasteptate, umilitoare chiar, care ii fac sa urasca si mai mult comunistii.

Ajunsi in America, oamenii descopera o noua viata, insa nu se pot bucura de ea si nu o pot admira prea mult deoarece sunt impiedicati de insotitorii lor, care nu voiau ca romanii sa vada cat de diferit si cat de bun este traiul americanilor in comparatie cu al lor.

In America, Emil este martorul modului in care seful sau, satul de traiul din Romania, alege sa ramana in tara straina. Dar lucrurile nu se intampla oricum, ci conform unui plan bine pus la punct de barbat, asa incat nimeni sa nu banuiasca despre ce este vorba.

Intors in tara, Emil se bucura nespus de revederea cu sotia lui, care inainte de plecare il intrebase daca va alege sa ramana in America. Acelasi lucru il intrebase si fiul lui, Cosmin, ba chiar ii sugerase sa nu se mai intoarca in tara.

Nu dupa multa vreme, Emil ajunge pe mana Securitatii. Are noroc si reuseste sa scape cand izbucneste Revolutia si ajunge acasa. Din pacate, fiul lui este ucis.

Ani mai tarziu, protagonistul isi da seama ca multe lucruri au ramas la fel in tara, ca la putere sunt fostii comunisti, iar fiul lui, care si-a dat viata pentru libertate si pentru un trai mai bun, a murit, practic, degeaba.
  • Apusul stelelor de tinichea - Dan Bituica