Editura Publica Suruburi si piulite. Sapte inventii mici care au schimbat lumea (in mare masura) - Roma Agrawal

Editura: Publica

Autor: Roma Agrawal

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-722-592-1

Cod Produs: 9786067225921 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Smartphone-uri, zgarie-nori, navete spatiale. Tehnologia moderna pare uluitor de complexa. Dar sub suprafata poate fi minunat de simpla.

In Suruburi si piulite, Roma Agrawal descompune realizarile noastre ingineresti cele mai complexe in sapte inventii fundamentale: cuiul, resortul, roata, lentila, magnetul, coarda si pompa. Fiecare dintre aceste obiecte este in sine o minune a designului, rezultatul multor iteratii si rafinamente. Impreuna, ele au permis omenirii sa vada invizibilul, sa construiasca spectaculosul, sa comunice pe distante mari si chiar sa evadeze de pe planeta noastra.

Urmarind calatoriile surprinzatoare ale fiecarei inventii de-a lungul mileniilor, Roma dezvaluie cum au condus cuiele romane lucrate manual la zgarie-norii moderni, cum a permis roata olarului explorarea spatiului si cum au ajutat-o niste lentile sa conceapa un copil, impotriva tuturor asteptarilor.

Ea ne invita sa ne minunam de aceste inventii mici, dar perfect formate, impartasind povestile oamenilor de stiinta si ale inginerilor remarcabili, adesea necunoscuti, care le-au facut posibile. Suruburile si piulitele care alcatuiesc lumea noastra poate ca sunt minuscule si adesea ascunse, dar ne-au schimbat viata in mod spectaculos.

O carte minunata. Un tur fascinant, care da viata resorturilor, clichetilor si fibrelor care alcatuiesc masinile epocii noastre moderne. — Mark Miodownik, autorul cartilor Lichid si Zece materiale minune

Exista pasiune pentru inginerie in fiecare pagina. Roma Agrawal are darul special de a trezi acea parte din noi care vrea pur si simplu sa inteleaga cum functioneaza lumea construita si sa viseze sa creeze propriile masini. — Angela Saini, jurnalist de stiinta

Roma Agrawal da viata minunii ingineriei in foarte animata Suruburi si piulite. Ea isi imbogateste descrierea, aratand modul in care dispozitivele alese de ea functioneaza si in combinatie, creand artefacte pe cat de improbabile, pe atat de exotice. — Telegraph

Clara, plina de viata si captivanta. Istoria ingineriei ne spune cine suntem si cine am fost. Ba chiar ne poate conduce catre cine vrem sa fim. — Nature

Suruburi si piulite este o carte splendida: scrisa clar, structurata elegant si plina de fapte pe care nu le veti gasi probabil nicaieri altundeva. — Daily Mail

Finalista a Royal Society Science Book Prize 2023
Roma Agrawal este inginera si scriitoare, cunoscuta mai ales pentru munca depusa la proiectarea turnului The Shard, cel mai mare din Europa Occidentala. A studiat ingineria la Imperial College London si fizica la Oxford. A tinut conferinte in fata a mii de persoane, la universitati, scoli si organizatii din intreaga lume, inclusiv TEDx. A prezentat numeroase emisiuni TV pentru BBC, Channel 4 si Discovery si are propriul podcast, Building Stories. Prima ei carte, BUILT (2018), a castigat un premiu pentru carte de stiinta si a fost tradusa in opt limbi. Roma Agrawal este pasionata de promovarea carierelor ingineresti si tehnice in randul tinerilor, in special a celor din grupurile minoritare, si a castigat premii internationale pentru expertiza sa tehnica si pentru sustinerea profesiei, printre care prestigiosul Premiu Rooke al Academiei Regale de Inginerie. A fost numita Membru al Ordinului Imperiului Britanic (MBE) in 2018 pentru servicii aduse ingineriei.