Editura Curtea Veche Frumoasa era Sena pe sub florile mele. Notele unui ambasador roman la Paris intre Bataclan '15 si COVID-19 - Adrian Cioroianu

Editura: Curtea Veche

Autor: Adrian Cioroianu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1451-9

Cod Produs: 9786064414519 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adrian Cioroianu ne invita sa luam Parisul la pas si sa-l privim prin ochii lui, in perioada mandatului de ambasador UNESCO. Alaturi de el, aflam la fiecare colt de strada un subiect de analizat, aprofundat sau admirat: istoria e pretutindeni. Descoperim scene de viata emotionante, ne molipsim de dragostea pentru carti, buchinisti si volume de benzi desenate, degustam vinuri fine – deopotriva romanesti si frantuzesti –, scotocim prin anticariate si hoinarim prin surprinzatoarele brocantes de la sfarsit de saptamana, adulmecam parfumuri vechi si ne lasam izbiti de miasmele strazii. Admiram plajele Frantei de la Mediterana pana la Atlantic, targuim legume din Vendée si savuram o plachie cosmopolita cu peste local. Invatam din respectul francezilor pentru patrimoniu, luam parte la dezbateri despre terorism si religie, biblioteci si digitalizare si aflam cum, de fapt, pandemia a intarit lumea. Legaturile culturale dintre tari si solidaritatea sunt in continuare cruciale, subliniaza diplomatul, incredintat ca soarta Frantei de azi e determinanta pentru soarta Europei de maine.

Cu luciditatea istoricului dublata de umorul si jovialitatea omului cu gust pentru viata, trecand prin politica, greve, miscarea Vestelor galbene sau fenomenul #BalanceTonPorc, Adrian Cioroianu alcatuieste aici portretul societatii franceze à l’intérieur.
  • Frumoasa era Sena pe sub florile mele. Notele unui ambasador roman la Paris intre Bataclan '15 si COVID-19 - Adrian Cioroianu

Adrian Cioroianu este profesor la Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti, institutie in care lucreaza de peste doua decenii. A publicat consistent in multe ziare si reviste din tara si adesea poate fi vazut — in calitate de colaborator sau realizator — in programe ale televiziunilor din Romania.

Autor a mai multe volume de istorie, culegeri de eseuri pe teme istorice sau politice, scenarii pentru documentare istorice de televiziune si, mai recent, al unui roman, este unul dintre istoricii care au innoit, din punct de vedere metodologic si tematic, imaginea asupra trecutului. Si toate acestea si pentru ca, in copilarie, i-au placut povestile. Mai intai numai povestile, apoi guma de mestecat si povestile, apoi romanele lui Jules Verne si povestile, apoi benzile desenate si povestile, apoi Istoria si povestile, apoi Marylin Monroe si povestile, apoi parfumurile si povestile.

Buchinisti si anticariate, parfumuri si vinuri fine, sofisticate targuri de vechituri, fierberi politice si sociale, istorie si arta la fiecare colt de strada, iar printre toate, Sena serpuind larga si stralucitoare. Pe scurt, Parisul povestit de Adrian Cioroianu.