ISBN: 978-606-28-0269-1

DOI: 10.5682/9786062802691

Anul publicării: 2017

Autor: Dragos Calin, Mihaela Vasiescu, Paula-Andrada Cotovanu, Beatrice Ramascanu, Alexandra Lancranjan, Cristina Radu, Florin Mihaita, Anamaria Lucia Zaharia, Lavinia Circiumaru, Ionut Militaru, Victor Horia Dimitrie Constantinescu, Alexandra Gherghesanu, Vasile Bozesan, Iulian Balan, Cristinel Ghigheci, Roxana-Maria Calin, Dorina Zeca

- +
Cod Produs: 9786062802691 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Prezenta lucrare propune publicului o selectie a hotararilor relevante pronuntate de Curtea Europeana a Drepturilor Omului in interpretarea si aplicarea art. 1 din Protocolul nr.1 aditional la Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, in cauzele impotriva Romaniei, evidentiind intelesul notiunilor autonome, precum „bun”, „interes patrimonial”, „speranta legitima” sau „valoare patrimoniala”, „ingerinta” si „imposibilitate obiectiva de executare”.

Potrivit art. 1 “Orice persoana fizica sau juridica are dreptul la respectarea bunurilor sale. Nimeni nu poate fi lipsit de proprietatea sa decat pentru o cauza de utilitate publica si in conditiile prevazute de lege si de principiile generale ale dreptului international. Dispozitiile precedente nu aduc atingere dreptului statelor de a adopta legile pe care le considera necesare pentru a reglementa folosinta bunurilor conform interesului general sau pentru a asigura plata impozitelor ori a altor contributii, sau a amenzilor”.

Lucrarea este structurata in 8 capitole.

• Dreptul de proprietate. Hotarari ale Curtii Europene a Drepturilor Omului pronuntate in cauzele impotriva Romaniei

Roxana-Maria Calin

Judecator, Tribunalul Bucuresti, redactor sef adjunct al Revistei Forumul Judecatorilor, vicepresedinte al Asociatiei Magistratilor Europen pentru Drepturile Omului, membru in colegiul de redactie al revistei Jurisclasor CEDO.

Dragos Calin

Judecator la Curtea de Apel Bucuresti, formator al Institutului National al Magistraturii pentru formarea profesionala continua dreptul Uniunii Europene, cooperare judiciara internationala in materie civila si comerciala, dreptul muncii si dreptul asigurarilor sociale; cercetator stiintific asociat al Institutului de Cercetari Juridice al Academiei Romane – Centrul de Studii de Drept European, director al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul stiintific al revistei Jurisclasor CEDO, coeditor al Revistei iaduer.ro – Afaceri juridice europene, membru fondator si copresedinte al Asociatiei Forumul Judecatorilor din Romania (2007-prezent), membru al Consiliului de Administratie GEMME Europe  (mai 2010-prezent), vicepresedinte al GEMME Europe – Groupement Européen des Magistrats pour la Médiation (mai 2010-mai 2012), membru fondator al CIMJ (Conférence Internationale de Médiation pour la Justice), octombrie 2009, Paris

Mihaela Vasiescu

Judecator, Curtea de Apel Targu Mures, vicepresedinte, doctor in drept, membru in colegiul stiintific al revistei Jurisclasor CEDO.

Paula-Andrada Cotovanu

Judecator Curtea de Apel Ploiești, inspector judiciar, Inspectia Judiciara, membru in colegiul de redactie al Revistei Jurisclasor CEDO, membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor.

Beatrice Ramascanu

Judecător, Curtea de Apel Ploiești, formator al Institutului National al Magistraturii, membru in colegiul stiintific al revistei Jurisclasor CEDO, doctor in drept.

Alexandra Lancranjan

Procuror, Directia Nationala Anticoruptie, formator al Institutului National al Magistraturii.

Cristina Radu

Judecător la Curtea de Apel Ploiești, membru in colegiul de redactie al Revistei Jurisclasor CEDO.

Florin Mihaita

Judecator, Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti, redactor sef al revistei Jurisclasor CEDO, membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor.

Anamaria Lucia Zaharia

Judecator, Curtea de Apel Bucuresti, formator al Institutului National al Magistraturii pentru formarea profesionala continua in materia dreptului comercial, reprezentant al Sectiunii romane a GEMME -Groupement Européen des Magistrats pour la Médiation; membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul de redactie al Revistei Jurisclasor CEDO.

Lavinia Circiumaru

Judecător, Tribunalul București, membru in colegiul de redactie al Revistei Jurisclasor CEDO.

Ionut Militaru

Judecator, Curtea de Apel Bucuresti, redactor șef al Revistei Forumul Judecatorilor, doctor in drept, copresedinte al Asociatiei Forumul Judecatorilor din Romania, presedinte al Asociatiei Magistratilor Europeni pentru Drepturile Omului, director editorial al revistei Jurisclasor CEDO.

Victor Horia Dimitrie Constantinescu

Judecator, Judecatoria Sectorului 6 București, membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul de redactie al revistei Jurisclasor CEDO.

Alexandra Gherghesanu

Judecator, Curtea de Apel Iasi, formator al Institutului National al Magistraturii, membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor, redactor sef adjunct al revistei Jurisclasor CEDO.

Vasile Bozesan

Judecator, Tribunalul Teleorman, membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul de redactie al revistei Jurisclasor CEDO.

Iulian Balan

Judecator, Curtea de Apel Targu Mures.

Dorina Zeca
Cristinel Ghigheci

Judecător, Curtea de Apel Braşov, formator al Institutului National al Magistraturii, lector universitar doctor la Facultatea de Drept a Universităţii Transilvania din Braşov. membru in colegiul de redactie al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul de redactie al Revistei Jurisclasor CEDO.