Editura Pro Universitaria Teorii criminologice. Repere teoretice - Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Editura: Pro Universitaria

Autor: Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1636-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062616366 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Socotind oamenii nu doar ca entitati rationale dar si ca entitati purtatoare de spiritualitate, ale caror idealuri sunt Binele si Frumosul, Adevarul si Dreptatea, va trebui sa luam in considerare diversitatea de valori a fiecaruia, intensitatea trairilor, consistenta sperantelor si a idealurilor lor, dar si contextul in care li se cladeste personalitatea. O personalitate,  cu profunzimile si complexitatile ei, ce se expune in multiplele raporturi sociale la care si prin care participa, si de al carei continut este responsabil deopotriva individul si societatea, ca instanta ce il judeca si pe care acesta o poate afecta si tulbura tocmai din launtrul ei.

Criminologia apare ca o stiinta nascuta din nevoia explicarii teleologice a crimei si a intregimii autorului acesteia, criminalul. O stiinta in al carei plan sunt angajate interogatii dintre cele mai diverse: „De ce si pentru ce exista crima?”, „Pentru ce se comite crima?”, „ De ce unii oameni savarsesc crime iar altii nu?”, „De ce fenomenul criminogen se extinde si se malignizeaza?” etc. Studiul cauzelor si a scopului criminalitatii a fost ghidat dintotdeauna de teorie, menita sa ofere o lentila fundamentala pentru intelegerea, interpretarea si explicarea comportamentelor deviante si criminale. De-a lungul anilor multe teorii au aparut si continua sa fie explorate, individual ori in combinatie, cercetatorii criminologi fiind preocupati in a face predictii si a cauta cele mai bune solutii pentru reducerea tipurilor si nivelurilor de criminalitate. Dar, desi numarul teoriilor explicative ale comportamentelor criminale este mare, nici o teorie nu a reusit sa identifice toti factorii de risc si sa explice pe deplin toate tipurile de criminalitate sau toate variatiile sale.

Am incercat in studiul de fata sa oferim un compendiu de selectii ale celor mai de seama teoreticieni ai criminologiei, si sa acoperim o gama larga si reprezentativa de teorii criminologice, atat din punct de vedere istoric cat si conceptual.

Incredintam tiparului aceasta carte cu credinta ca ea ii va obliga la citire pe cei preocupati de natura si efectele deviantei si criminalitatii, fiind importanta pentru toti cei nedumeriti de necazurile pe care delincventa si criminalitatea le provoaca
  • Teorii criminologice. Repere teoretice - Lucretia Dogaru, Kajcsa Andreea

Lucretia Dogaru

Profesor universitar dr. Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie G.E. Palade din Tg Mures Experienta IFR Participare la diferite module de pregatire si perfectionare: • Modul pedagogic – Departamentul pentru pregatirea personalului didactic, Universitatea „Petru Maior” din Tirgu-Mures, 15 iunie 1999 • Modul de perfectionare „Sistemul de invatamant e-learning” organizat de Universitatea „Petru Maior” din Tirgu-Mures, octombrie 2003 • Cursul de formare continua in domeniul psihopedagogiei – „Abilitare cu tehnici, strategii si metode psihopedagogice specifice activitatilor instructional-educationale din mediul academic, cu accent pe metode centrate pe student”, CNFIS FDI 2017 0094, 2017

Kajcsa Andreea

Lector universitar Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „G.E. Palade”din Tirgu Mures.Principale materii predate si seminarizate: Dreptul mediului, Drept civil. Succesiuni, Logica juridica, Teoria generala a dreptului, Dreptul Uniunii Europene, Criminologie. Octombrie 2010 – Octombrie 2015 a studiat la Universitatea de Vest din Calificarea / diploma obtinuta,Doctor in drept .