Editura Universul Juridic Studii de drept privat. Pledoarii pentru reforma Codului Civil. Studii juridice - Sache Neculaescu

Editura: Universul Juridic

Autor: Sache Neculaescu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-39-0678-7

Cod Produs: 9786063906787 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In culegerea de fata au fost selectate studii pe care le-am publicat de-a lungul anilor in revistele de specialitate sau in monografii colective, circumscrise, cu precadere, in perimetrul obligatiilor civile. Urmarind intregul parcurs al elaborarii noilor reglementari, incepand cu cele ale Proiectului Noului Cod civil, adoptat de Senat la data de 13 septembrie 2004, care au continuat apoi cu amendamentele formulate de autorii care s-au succedat la redactarea actualelor prevederi normative, am putut constata lipsa lor de omogenitate si originalitate, multe dintre ele fiind preluate tale quale, cu precadere din Codul civil al Provinciei Quebec, dar si din alte surse, precum Codul civil italian, Codul civil elvetian, Principiile Dreptului European al Contractelor, Principiile Unidroit s.a. Preluarea secventiala a diverselor reglementari, printr-o traducere, de cele mai multe ori, literala, a afectat plenitudinea logica a actualului Cod civil.

Cu convingerea ca rolul doctrinei consta nu doar in simpla explicare a legii, ci, mai ales, in contributii si propuneri de lege ferenda, mi-am propus sa evidentiez neimplinirile actualelor reglementari, printr-o analiza pe text, cu intentia onesta de a ma alatura celor care sustin nevoia de reforma a Codului nostru civil, care sa valorifice traditiile dreptului civil romanesc, printr-un limbaj autohton, si nu unul de imprumut.

Prof. univ. dr. emerit SACHE NECULAESCU

Membru al Academiei de Stiinte Juridice din Romania

Cercetator de onoare al Institutului de Cercetari Juridice

„Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Romane
  • Studii de drept privat. Pledoarii pentru reforma Codului Civil. Studii juridice - Sache Neculaescu

Avocat in Baroul Dambovita din anul 1971
Profesor universitar emerit – Universitatea “Valahia” din Targoviste
Cercetator de onoare - Institutul de Cercetari Juridice al Academiei,
Membru titular al Academiei de Stiinte Juridice

-Nascut la 19 septembrie 1946
-Absolvent al Facultatii de Drept Bucuresti 1971
-Doctor in drept 1985, Institutul de Cercetari Juridice al Academiei – conducator stiintific dr. doc. Yolanda Eminescu
-Bursa de studii la Institutul Universitar International 1987
-Decan al Baroului Dambovita 1985 – 1989
-Decan al Facultatii de Drept, Universitatea Valahia din Targoviste 2002 – 2008
-Autor de manuale („Teoria generala a obligatiilor”, Ed. Lumina Lex, 2001, „Drept civil. Introducere in dreptul civil”, Ed. Hamangiu, 2008, Introducere in dreptul civil, Ed. Lumina Lex 2001, „Drept civil. Introducere in dreptul civil”, Ed. Hamangiu, “Drept civil. Drepturile reale principale”, Ed. Hamangiu), monografii („Raspunderea civila delictuala. Examen critic al conditiilor si fundamentului raspunderii civile delictuale in dreptul civil roman”, Ed. Sansa, 1994, „Izvoarele obligatiilor in Codul civil. Analiza critica si comparativa a noilor texte normative”, Ed. C.H.Beck, 2013, lucrare pentru care Uniunea Juristilor i-a acordat a premiul „Mihail Eliescu” in anul 2014, coautor al volumelor „Noul Cod civil. Comentarii”, Ed. Universul Juridic, Institutii de drept civil, Ed. Universul Juridic, 2016, alte 55 studii publicate in revistele romanesti si straine de specialitate.