Editura Universul Juridic Reproducerea asistata medical: doctrina, legislatie, jurisprudenta - Nicoleta Ramona Predescu

Editura: Universul Juridic

Autor: Nicoleta Ramona Predescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0928-3

Cod Produs: 9786063909283 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezentul studiu se axeaza pe necesitatea existentei unui cadru juridic, a unor institutii juridice care sa reglementeze tehnicile de reproducere asistata si sa asigure protectia necesara atat celor care aleg sa procreeze prin intermediul acestora, fie ca este vorba de cupluri sau de persoane singure, a copiilor astfel conceputi, cat si a tertelor persoane implicate in procedurile medicale reproductive, precum donatorii de sperma, de ovule sau de embrioni umani, ori a mamelor surogat.

La data redactarii acestui demers, Romania se numara printre cele 5 state europene in care nu exista adoptata o lege speciala referitoare la reproducerea asistata medical. Cu toate acestea, procedurile medicale specifice, precum fertilizarea in vitro sau posibilitatea de a apela la o mama surogat, sunt practicate si beneficiaza doar de protectia unor dispozitii legislative nationale sau a unor referinte in materie intalnite in instrumentele juridice internationale la care Romania este parte si de care instantele nationale trebuie sa tina seama.

Se evidentiaza in lucrare faptul ca noile tehnologii din sfera reproducerii asistate medical fac parte din cea de-a doua revolutie reproductiva, dintr-o etapa a evolutiei omenirii in care tehnicile de reproducere asistata au depasit stadiul de proceduri care recreeaza in mod artificial procedeul biologic al reproducerii realizate pe cale naturala, specifice primei revolutii reproductive.

Abordarea materiei este una tridimensionala, in sensul ca acorda atentie opiniilor doctrinare exprimate in domeniul reproducerii asistate medical, prezinta legislatii nationale si instrumente juridice internationale adoptate in materia drepturilor omului si care au legatura cu domeniul reproducerii asistate medical si analizeaza o selectie de hotarari relevante acestui domeniu pronuntate de instante internationale (Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Curtea Inter-Americana a Drepturilor Omului) sau nationale (curti constitutionale, instante civile din Romania sau din alte state).
  • Reproducerea asistata medical: doctrina, legislatie, jurisprudenta - Nicoleta Ramona Predescu

Predescu, Nicoleta-Ramona este asistent universitar titular al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Titu Maiorescu din Bucuresti, unde desfasoara activitati de seminar la disciplina Drept civil (teoria generala si persoanele) si Dreptul familiei. Si-a indreptat activitatea de cercetarea stiintifica in domeniul dreptului familiei, dreptului civil si dreptului international public, dezvoltand cu precadere domeniul reproducerii asistate medical.

Educa A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii Titu Maiorescu din Bucuresti in anul 2015 si programul de masterat de Drept Medical in cadrul aceleiasi facultati, in anul 2016. A urmat Scoala Doctorala a Universitatii Titu Maiorescu in perioada 2016-2019 si a obtinut titlul de doctor in drept cu distinctia summa cum laude, teza de doctorat avand titlul: Regimul juridic privind reproducerea asistata medical: perspective internationale, europene si nationale. In perioada 2018-2019 a realizat un stagiu de cercetare la Universitatea Da Coruña din Spania, in cadrul Instituto Universitario de Estudios Europeos „Salvador de Madariaga”.

Experienta profesionala: Incepand cu anul 2020 si pana in prezent este asistent universitar titular in cadrul Facultatii de Drept, Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti si desfasoara seminarii la disciplinele: Drept civil (teoria generala si persoanele) si Dreptul familiei. In cadrul aceleiasi facultati, in perioada 2016-2020 a avut calitatea de asistent universitar doctorand. Din 2017 si pana in prezent a adus contributie la activitatea manageriala privind elaborarea, uniformizarea redactarii, corelarea termenilor, clarificarea trimiterilor si actualizarea documentarii realizate in cadrul Proiectului National – Enciclopedia Juridica Romana (volumele I, II si III).

Activitate de cercetare stiintifica: coautor al culegerii de Teste grila pentru examenele de an, licenta si admiterea in profesiile juridice, ed. a 7-a, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2022; coautor al lucrarii Enciclopedia Juridica Romana vol. I – A-C (2018), domeniul drept medical si Enciclopedia Juridica Romana vol. II – D-E si III – F-I (2022), domeniul drept medical si drept international public, publicate la Ed. Academiei Romane si Ed. Universul Juridic. Este autor al unor articole publicate in reviste de specialitate si in volumele conferintelor internationale de drept, in cadrul carora a abordat teme de cercetare precum: reproducerea asistata medical, surogat, statutul juridic al embrionului uman, demnitatea umana. Dintre aceste publicatii mentionam: Solutii legislative si practici judiciare in materia reproducerii asistate medical cu mama surogat, (2020), in Curierul Judiciar nr. XIX/2020; The right to assisted reproduction under article 8 of the European Convention on Human Rights, (2019), in Analele Universitatii Titu Maiorescu, nr. XVIII; Demnitatea umana – un drept sau un principiu al drepturilor omului?, (2018), in Volumul Conferintei de Drept, Studii Europene si Relatii Internationale, ed. a 6-a, Ed. Hamangiu.