Editura Universul Juridic Raporturile maritale si de filiatie in dreptul privat comparat - Ana-Maria Goldan

Editura: Universul Juridic

Autor: Ana-Maria Goldan

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1080-7

Cod Produs: 9786063910807 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Natura a reprezentat, dintotdeauna, sursa primordiala de inspiratie a artistilor si a scriitorilor. Este de ajuns sa ne gandim la Anotimpurile lui Vivaldi, la tablourile lui Cézanne, la Pastelurile lui Alecsandri ori la simfoniile lui Beethoven, pentru a ne limpezi gandurile si a redescoperi legatura omului cu lumea inconjuratoare. Inspirandu-ne din natura, spunem ca relatiile de familie sunt precum ramurile unui arbore, care, desi sunt orientate in directii diferite, au la baza aceeasi radacina puternica. De aceeasi parere este si maestrul jurist Jean Carbonnier, care ne invita sa renuntam la drept atunci cand discutam despre familie, sustinand ca relatiile maritale si filiale se subscriu non-dreptului, iar aparitia normelor juridice care vizeaza legaturile dintre membrii unei familii reprezinta un simplu accident.

Inspirandu-se din natura, omul incearca sa imite comportamentul tuturor organismelor vii. Ca atare, gratie unei dorinte de a-si perpetua existenta, omul se afla in cautarea unei perechi, cu scopul de a zamisli o noua fiinta, asemanatoare lui. Uniunea dintre cele doua persoane, oficializata sau de facto, va genera un sistem de rudenie, iar sentimentul de dragoste va fi supus unui cod de reguli matrimoniale.

In prezent, cel mai potrivit termen care poate fi folosit pentru a descrie relatiile maritale si filiale, de ordin personal sau pecuniar, se numeste „impreuna”. Ne fundamentam afirmatia pe atribuirea echilibrata, de catre legiuitor, a sarcinilor, dar si gratie principiului codeciziei, existent intre soti. Totodata, imbinarea autoritatii parintesti cu interesul superior al copilului va conduce catre o echilibrare a sarcinilor fata de acesta din urma, dar si catre echitatea deciziilor. De aici deducem faptul ca, impreuna, cei doi soti vor fi strajerii intereselor morale si materiale ale familiei.
  • Raporturile maritale si de filiatie in dreptul privat comparat - Ana-Maria Goldan

Educație și formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi (2016-2020), absolvite cu distincția Magna cum Laude; Facultatea de Drept, Universitatea Poitiers, Franta (bursa de studii Erasmus, septembrie 2019-ianuarie 2020); studii universitare de masterat, disciplina Dreptul european, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi (2014-2016); studii universitare de licenta, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi (2010-2014) si Facultatea de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi (2011-2014).

Experienta profesională: Activitate de seminarizare la materiile Drept roman, Teoria generala a dreptului si Dreptul familiei, in calitate de cadru didactic asociat, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iasi (februarie 2018-prezent); avocat in Baroul Iasi (2019-prezent); Expert instruire in cadrul Proiectului „ROSE” AG 345/SGU/SS/III, finantat de Banca Mondiala prin Ministerul Educatiei Nationale (2020-2022).

Activitate de cercetare științifică: Numeroase participari si publicatii in cadrul conferintelor internationale si nationale precum: „Mères de l’ombre”. Nasterea sub anonimat sau protejarea identitatii mamelor in dreptul francez, in Revista romana pentru protectia si securitatea datelor cu caracter personal nr. 4/2021; Fenomenul aculturaţiei juridice – noţiuni preliminare, limite și implicarea globalizării, in Analele Științifice ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Seria Științe Juridice, tomul LXVII, nr. 1/2021; Rolul patern în viziunea judecatorilor europeni si impactul deciziilor acestora asupra jurisprudentei române, in Analele Științifice ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Seria Științe Juridice, tomul LXVI, nr. 2/2020; Experimentarea familială – un fundament în devenire, potrivit actualei legislaţii din Franţa şi din Anglia, în Analele Științifice ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Seria Științe Juridice, tomul LXVI, nr. 1/2020; The actuality of „common good” concept reflected in the Charter of Fundamental Rights of European Union, in Law, Society & Organisations, Vol. III, issue 4, 1/2018; Binele comun si implicatiile sale in politica Uniunii Europene, in revista Studii si cercetari juridice europene, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2017; The concept of „mission” in the Orthodoxy: an approach based on migration experiences in the 21st century in Europe, articol sustinut în cadrul conferinței internaționale „Green Pastures? Human Mobility and Christian Communities in Central and Eastern Europe”, organizată de Central and East-Europe Mission Studies, 10-13 May 2016, Osijek, Croația.