Editura Universul Juridic Prescriptia extinctiva. Practica judiciara comentata - Laura Vladuca

Editura: Universul Juridic

Autor: Laura Vladuca

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1072-2

Cod Produs: 9786063910722 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare:

Lucrarea constituie o veritabila culegere de jurisprudenta, avand ca obiect de analiza institutia juridica a prescriptiei extinctive. Aceasta cuprinde jurisprudenta relevanta in materia prescriptiei extinctive, atat a Inaltei Curti de Casatie si Justitiei, cat si a instantelor din tara

Cuprinsul lucrarii:

Lucrarea este compusa din mai multe capitole, care trateaza jurisprudenta in materiile in care este incidenta prescriptia extinctiva. Astfel, primul capitol trateaza prescriptia extinctiva in raport cu dreptul civil, iar cel de-al doilea capitol se axeaza pe litigiile cu profesionisti. Cel de-al treilea capitol se indeparteaza de dreptul privat, tratand institutia prescriptiei extinctive in raport cu dreptul administrativ, mai exact prin raportare la contenciosul administrativ si fiscal. Cel din urma capitol, al patrulea, releva implicatiile pe care prescriptia extinctiva le are in dreptul muncii si securitatii sociale.

Puncte forte:

Structura lucrarii permite cititorului sa urmareasca spetele cu usurinta, precum si sa identifice aspectele concrete incidente in tratarea prescriptiei extinctive in dreptul privat si nu numai. Referintele privitoare la hotarari ale Curtii Constitutionale, precum si la hotararile instantelor europene transforma lucrarea intr-un instrument indispensabil unui jurist. Tratand atat aspecte din dreptul privat, cat si din dreptul public, lucrarea ofera solutii concrete in mai multe materii de drept.

Publicul tinta:

Lucrarea se adreseaza deopotriva practicienilor dreptului, magistrati, avocati sau consilieri juridici. Cu toate acestea, ea poate sa constituie o referinta importanta si pentru studentii facultatilor de drept din anii I, II, III si IV, cuprinzand aspecte privitoare la implicatiile pe care prescriptia extinctiva le are in materii intalnite in toti anii de facultate. De asemenea, din perspectiva subiectului pe care il trateaza, lucrarea constituie si o valoroasa referinta bibliografica in realizarea lucrarilor de licenta, disertatie si chiar a tezelor de doctorat.
Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Academia de Studii Economice din Bucuresti (2010-2014); studii postuniversitare Evaluator de risc in securitate si sanatate in munca, Universitatea Politehnica din Bucuresti; studii universitare de masterat, Dreptul afacerilor, Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu (2006-2007); licentiata in stiinte juridice si administrative si in stiinte economice.

Experienta profesionala: lector universitar, Universitatea Hyperion, Facultatea de Stiinte Economice Bucuresti, (2015-prezent); asistent universitar doctorand, Universitatea Hyperion, Facultatea de Stiinte Juridice (2000-2015); director editorial adjunct, Editura Litteris e-Publishing Bucuresti, Revista online de jurisprudenta europeana (2015-prezent); avocat coordonator, Cabinet de Avocatura Vladuca Laura Mariana, Bucuresti (2001-prezent)

Activitate de cercetare stiintifica:
Carti si capitole in carti: Economia informala. Efecte asupra dezvoltarii robuste a societatii, Ed. Pro Universitaria, Bucuresti, 2020; Muntenia in Romania asa cum este, Ed. ASE, Bucuresti, 2012; Binele si dreptatea intre crize suprapuse, in C. Costea, C. Popescu, A. Tasnadi (coord.), Criza e in Noi, Ed. ASE, Bucuresti, 2011, pp 240-256; Imparteala judiciara. Culegere de practica judiciara, Ed. C.H. Beck, ed. a II-a, Bucuresti, 2008; Masuri asiguratorii. Culegere de practica judiciara, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2007; Cum sa infiintezi singur o societate comerciala. Ghid practic, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2007; Imparteala judiciara. Culegere de practica judiciara, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2006.

Articole: The Revealing Shades of the Pandemic Crisis in Romania (coautor), in Palgrave Studies in Cross-disciplinary Business Research, Palgrave Macmillan, 2022; Buying Better for Your Many: The Smart Buyer’s Decalogue (coautor), in Amfiteatru Economic, vol. 12, nr. 28, 2010, pp. 519-529; Contributions on Identifying the Crisis Para-Network Influences and its Consequences at Society Level (coautor), in DYSES Journal, no. 1, March 2013; Approach of consequences of increasing taxation in Romania from benefits to collateral effects (coautor), in Revista economica – Journal of economic-financial theory and practice, Supplement No. 1/2012; The Relevance of Education as a Capital Asset for Economic Development: References to the Romanian Situation (coautor), in Procedia – Social and Behavioral Science, vol. 46, 2012, pp. 3582-3587; The Economic Recession, the Everlasting Bridge to the Informal Eeconomy (coautor), in Ovidius University Annals, Series: Economics, vol. 11, nr. 2, 2011, pp. 711-716; The Development – Trojan Horse (coautor), in European Research Studies Journal, vol. XIII, nr. 2, 2011, pp. 125-136; Poprirea asupra veniturilor debitorilor persoane juridice de catre organele fiscale, in Revista Securitatea privata, octombrie 2007, p. 3; Combaterea intarzierii executarii obligatiilor de plata rezultate din contracte comerciale, in Revista Securitatea privata, noiembrie 2007, p. 2, decembrie 2007, p. 22; numeroase alte studii prezentate si publicate in volumele unor manifestari stiintifice din tara si/sau strainatate