Editura Universul Juridic Dreptul protectiei mediului. Editia a VI-a, revazuta si adaugita - Gheorghe-Iulian Ionita, Stefania Diana Ionita-Burda

Editura: Universul Juridic

Autor: Stefania Diana Ionita-Burda, Gheorghe-Iulian Ionita

Editia: a 6-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-39-1490-4

Cod Produs: 9786063914904 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Bizar este faptul ca, dupa ce la inceput s-a temut de natura, omul, s-a erijat in „stapan” al naturii, odata cu evolutia industriala (ce a reprezentat o evolutie in plan material, din nefericire, necorelata cu o evolutie ci, din contra, cu o involutie in plan spiritual), cand (in euforia descoperirilor stiintifice) a crezut ca o poate supune, indiferent de consecinte si pret.

In prezent, omul s-a „trezit” (sau asa tindem sa credem) constientizand ca face parte din natura, fiind (in acelasi timp) creatia si creatorul propriului sau mediu (care-i asigura existenta fizica si ii ofera posibilitatea unei dezvoltari intelectuale, morale, sociale, spirituale), ca existenta lui (ca specie si ca individ), dar si a celorlalte specii, depinde de actiunile lui (care ar trebui sa fie responsabile) si incearca sa desluseasca si sa inteleaga (poate nu este prea tarziu sau poate doar ne amagim) complexele interactiuni dintre/si in interiorul suportului vietii (atmosfera, hidrosfera, litosfera) si viata insasi (biosfera).

Sa credem ca „societatea umana este capabila de o accentuata discontinuitate fata de trecut” (oare?) ca „daca omul si societatea ar fi sisteme inchise, formele vietii umane nu s-ar fi schimbat atat de mult de-a lungul istoriei (...) suntem capabili sa schimbam programul nostru, sa dam noi directii vietii noastre, atat la nivel individual, cat si colectiv”? (...)

Cuprinsul lucrarii

Lucrarea de fata este structurata in noua capitole, care trateaza urmatoarele teme: consideratii generale despre mediul juridic si evolutia acestuia, definitia si principiile fundamentale ale dreptului mediului, dreptul fundamental la un mediu sanatos, protectia resurselor naturale abiotice si biotice, ariile protejate, impactul activitatilor umane asupra mediului, asezarile umane, impactul activitatilor economice asupra mediului si, in final, raspunderea juridica si cadrul institutional de reglementare si monitorizare a mediului.

Puncte forte

Lucrarea se distinge prin abordarea exhaustiva si sistematica a dreptului de mediu, oferind o analiza detaliata a legislatiei si reglementarilor din domeniu.

Public tinta

Aceasta carte este destinata in principal studentilor si practicienilor din domeniul juridic, oferindu-le acestora o resursa valoroasa pentru intelegerea si aplicarea legislatiei de mediu.
Gheorghe-Iulian Ionita

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti (2002-2009); program postuniversitar de formare si dezvoltare profesionala in domeniul didacticii specialitatii „Stiinte socio-umane si Drept”, Universitatea din Bucuresti (2013). Experienta profesionala: preparator, asistent, lector, conferentiar universitar, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti (1997-prezent); cercetator asociat, Institutul de Cercetari Juridice „Academician Andrei Radulescu” al Academiei Romane (2013-prezent); cercetator postdoctorat, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2014-2015); avocat, Baroul Bucuresti (1997-2000, 2009-prezent). Activitate stiintifica. A publicat 22 de carti si 71 articole

Stefania Diana Ionita-Burda

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti (2016-2020); studii post-universitare, specializare Drept privat, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2005-2006). Experienta profesionala: preparator, asistent universitar, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti (1996-prezent); cercetator postdoctorand, Institutul de Cercetari Juridice „Academician Andrei Radulescu” al Academiei Romane (2016-2018); avocat, Baroul Bucuresti (1996-2000). Activitate stiintifica. A publicat 5 carti si 42 de articole in domeniul dreptului.