Editura Pro Universitaria Dreptul muncii. Curs universitar. Editia a IV-a, revizuita si adaugita - Nicolae Ros

-15% nou

Editura: Pro Universitaria

Autor: Nicolae Ros

Editia: a 4-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1783-7

Cod Produs: 9786062617837 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cursul universitar de Dreptul muncii reprezinta o lucrare care acopera intreaga tematica a obiectului de studiu predat, astfel cum apare in curricula facultatii, structurata pe un semestru, menita a furniza viitorului jurist strict informatia esentiala asupra stadiului actual al legislatiei, practicii si literaturii de specialitate in materie, cu practicarea, acolo unde cazul, metodei corporatiste. Omul are tangente cu dreptul muncii inca de la nasterea sa, ca beneficiar al unor prestatii sociale, se intalneste cu el in procesul de invatamant, de instruire si pregatire profesionala, devine la maturitate principalul subiect al dreptului muncii, pentru intreaga sa viata activa, fie ca salariat ori functionar, fie ca angajator, si nu intrerupe relatia cu aceasta disciplina nici spre finalul existentei sale, ca pensionar.
Munca este o activitate care creeaza valori materiale si spirituale, fiind indisolubil legata de viata omului3. Munca reprezinta o necesitate, sub aspect social. Munca este privita, in general, nu ca scop in sine, ci ca o modalitate prin care omul tinde sa isi satisfaca necesitati de ordin material si spiritual.
  • Dreptul muncii. Curs universitar. Editia a IV-a, revizuita si adaugita - Nicolae Ros

Nascut la 8 septembrie 1974, loc. Turda, jud. Cluj. Pregatire profesionala: - Doctor in drept (2009); - Triplu licentiat al Universitatii „Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca in: - Stiinte juridice (1998); - Stiinte politice (1999); - Stiinte administrative (2001). - Master in stiinte administrative „Managementul afacerilor publice europene” (2007); - Absolvent al cursului post universitar de perfectionare in specializarea Drept Civil (1999); - Absolvent al cursului din cadrul departamentului pentru pregatirea personalului didactic (1999); - Absolvent al programului de perfectionare - Participarea tinerilor la procesul de decizie in administratia publica centrala si locala - Institutul National de Administratie (2004). Activitate profesionala: - Lector universitar doctor titular la disciplinele „Dreptul muncii” si „Dreptul securitatii sociale” in cadrul Universitatii „Dimitrie Cantemir” Bucuresti, Facultatea de Drept, Cluj-Napoca; - Lector universitar doctor asociat la Universitatea ,,Bogdan Voda” - Facultatea de Drept din Cluj-Napoca, titular al disciplinelor „Dreptul muncii” si „Dreptul securitatii sociale”- la nivel licenta, respectiv ,,Drept administrativ si legislatia muncii”- la nivel master; - avocat definitiv - Baroul Cluj; - este practician in dreptul muncii si securitatii sociale, activand in calitate de jurist in cadrul Directiei de Munca si Protectie Sociala a judetului Cluj si Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Cluj precum si ca membru in comisia de munca si protectie sociala a Consiliului Local Turda, iar, in prezent, este avocat; - a elaborat un numar de 291 de proiecte care au devenit hotarari de Consiliu Local avand ca obiect inclusiv domeniul muncii si protectiei sociale; - a publicat 10 carti, 4 capitole de carte/studii in volume colective si 29 articole de specialitate publicate la edituri de prestigiu recunoscute in domeniul juridic; - a fost participant, moderator si organizator la diverse simpozioane si conferinte nationale si internationale. Vechime in munca si in specialitate: - 28 de ani, din care peste 12 ani in administratia publica centrala si judeteana, ocupand diverse functii de conducere si de executie si peste 12 ani in administratia publica locala, ales in calitate de consilier municipal.