Editura Hamangiu Drept international privat european in raporturi de comert international - Carmen Tamara Ungureanu

70,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Carmen Tamara Ungureanu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1733-9

Cod Produs: 9786062717339 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Materia dreptului international privat european este vasta, incluzand toate raporturile de drept privat cu element de extraneitate, care ridica probleme specifice acestei discipline, adica, in principal, determinarea autoritatii competente pentru solutionarea litigiilor, a legii aplicabile si, ulterior pronuntarii unei solutii, executarea acesteia, care este scopul final al oricarui demers.

In lucrarea Drept international privat european in raporturi de comert international nu sunt analizate toate dispozitiile de drept international privat european, ci doar raporturile dintre profesionisti in diferite domenii si, tangential, raporturile profesionistilor cu alte categorii de subiecte de drept. Au fost alese 14 teme de interes actual, mai ales in contextul dezvoltarii tehnologice si a optiunii si ambitiei Uniunii Europene de a deveni un lider mondial al economiei digitale. Astfel, sunt analizate aspecte de comert electronic, de industrie a datelor, probleme legate de economia colaborativa, de investitii sub forme multiple, unele determinate de ascensiunea asa numitului drept al platformei, de mobilitate a intreprinderilor in spatiul UE, de solutionare a litigiilor prin mijloace alternative, de responsabilitate sociala a intreprinderilor (corporate social responsibility), de raspundere delictuala si de raspundere pentru produsele smart, de publicitate comerciala online si de arbitraj.

Dreptul international privat european in raporturi de comert international este o lucrare pentru uzul masteranzilor in drept, studentilor in ani terminali si pentru juristii implicati in solutionarea litigiilor de drept international privat european.

• Drept international privat european in raporturi de comert international - Carmen Tamara Ungureanu

Este absolventa a Facultatii de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (promotia 1988 1992) si doctor in drept la specializarea Drept international privat.

A debutat in activitatea profesionala ca judecator, urmand cursurile Institutului National de Pregatire si Perfectionare a Magistratilor (Bucuresti). In 1994 a fost recompensata cu Premiul „Ioan Mihuta”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania pentru rezultatele deosebite obtinute la Institutul National de Pregatire si Perfectionare a Magistratilor.

Incepand cu anul 1994, s a dedicat invatamantului universitar, ocupand, pe rand, postul de preparator, asistent, lector universitar si conferentiar la aceeasi facultate de drept pe care a absolvit o. In prezent este profesor universitar la Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi si coordonator de doctorat, director al Scolii Doctorale. In perioada 2007 2010, a fost colaborator al Institutului Elen de Drept International si Drept Strain, din Atena, Grecia.

Este, de asemenea, si avocat in Baroul Iasi.

A publicat cursuri universitare, monografii, studii si numeroase articole in reviste de specialitate. Printre acestea, amintim: Dreptul comertului international, Ed. Hamangiu, 2018, Dreptul comertului international. Contracte de comert international, Ed. Hamangiu, 2014; Drept civil. Partea generala. Persoanele, Ed. Hamangiu, 4 editii (2013, 2015, 2016 si 2019); Noul Cod civil. Comentarii, doctrina si jurisprudenta (in colectivul de autori pentru vol. I si vol. II), Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2012; Dreptul european privat al afacerilor, Ed. Junimea, Iasi, 2002.

Actualizat noiembrie 2019