Editura Universul Juridic Drept constitutional si institutii politice . Statul.Teoria constitutiei. Organizarea statala a puterii. Curs universitar - Ioana-Raluca Toncean-Luieran

Editura: Universul Juridic

Autor: Ioana-Raluca Toncean-Luieran

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1265-8

Cod Produs: 9786063912658 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descriere

Lucrarea cuprinde o analiza aprofundata a institutiilor juridice de drept constitutional si a institutiilor politice, urmarind o sistematizare si o prezentare concisa a materiei, pentru a facilita intelegerea si insusirea corecta a problematicii lucrarii.

Cuprinsul lucrarii

„Drept constitutional si institutii politice” cuprinde analiza unor concepte precum stat, structura de stat, suveranitate, teoria constitutiei, a drepturilor, libertatilor si indatoririlor fundamentale ale cetatenilor, precum si a organizarii statale a puterii.

Puncte forte

Lucrarea acopera o gama larga de concepte esentiale si teme relevante in studiul dreptului constitutional si institutiilor politice, de la definitii fundamentale, la descrierea detaliata a structurilor de putere si a relatiilor dintre acestea, pana la discutii avansate privind suprematia constitutiei si analiza diferitelor regimuri politice.

De asemenea, cartea este bine structurata in capitole si subcapitole care urmaresc o ordine logica, facilitand intelegerea si aprofundarea cunostintelor.

Desi analizeaza o tematica extrem de complexa, aceasta lucrare este scrisa intr-un stil accesibil, menit sa faciliteze intelegerea si asimilarea informatiilor.

Public tinta

Luand in considerare aceste premise, prezenta lucrare se adreseaza atat studentilor care urmeaza programe de licenta in domeniul dreptului, cat si teoreticienilor si practicienilor ori celor interesati de domeniul stiintelor juridice, fiind un instrument binevenit pentru studiul si aprofundarea dreptului constitutional.
  • Drept constitutional si institutii politice . Statul.Teoria constitutiei. Organizarea statala a puterii. Curs universitar - Ioana-Raluca Toncean-Luieran

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, studii universitare de masterat la Universitatea „Petru Maior”, Targu Mures, studii universitare de licenta – drept, Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Targu Mures, studii universitare de licenta – economie, Universitatea „Petru Maior”, Targu Mures.

Experienta profesionala: asistent universitar, Facultatea de Drept, Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Targu Mures (2010-2018); lector universitar, membru al Consiliului Facultatii si Secretar stiintific al Facultatii de Drept, Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Targu Mures (2018-prezent); prodecan al Facultatii de Drept, Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Targu Mures (2019-prezent);

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: Adoptia conform noilor reglementari interne ale Romaniei, monografie, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2020; Dreptul Uniunii Europene: istoric, institutii, izvoare, libertati fundamentale, jurisprudenta, Ed. Pro Universitaria, Bucuresti, 2018 (coautor); Drept constitutional si institutii politice. Caiet de seminar, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2011 (coautor). Articole: Some administrative aspects on adoption, in Revista Academiei Fortelor Terestre „Nicolae Balcescu”, Sibiu, nr. 1/2014; Consideratii in legatura cu competenta instantelor judecatoresti in materie de adoptie, publicat in Volumul Conferintei Internationala „Procesul civil si executarea silita. Teorie si practica”, Targu Mures, 2015; Forming of local budgets: between fiscal decentralization and social solidarity, in Curentul Juridic nr. 1/2017 (coautor); Analiza noilor dispozitii in materia achizitiilor publice verzi introduse de Directiva 2014/24/UE si Directiva 2014/25/UE in volumul Conferintei nationale „Achizitii publice. Cadru normativ, proceduri si cai de atac, in contextul european al accesarii fondurilor structurale”, 2018; Educatia juridica online: Oportunitati si Provocari, in Revista Universul Juridic nr. 3/2021 (coautor); Adapting legal education to digital transformation: A Romanian study case, Conference Proceedings Edunovatic, 2021, Madrid, Spain (coautor); Remarks on the Publicity of Information on Companies at European Union Level, in „The Proceedings of the International Conference «Globalization, Intercultural Dialogue and National Identity»”, 2022; Digital formation of companies by Directive 2019/1151 amending directive (EU) 2017/1132 as regards the use of digital tools and processes in company law, in Journal of Romanian Literary Studies, 2022; peste 40 de studii in volume colective sau in volume ale conferintelor.