Editura Pro Universitaria Curs practic de tactica criminalistica in powerpoint - Gheorghe Popa, Niculae Gament

Editura: Pro Universitaria

Autor: Gheorghe Popa, Niculae Gament

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-26-0198-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062601980 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aparuta cu peste un secol in urma, criminalistica – stiinta investigatiei penale - a avut si are in continuare un rol important in procesul de modernizare a actului de justitie prin elaborarea si folosirea unor metode si mijloace tehnico-stiintifice inclusiv tehnici si procedee tactice de efectuare a activitatilor de urmarire penala, in scopul descoperirii infractiunilor, identificarii autorilor si aflarii adevarului in cauzele penale de catre agentiile de aplicare a legii.

Azi, mai mult ca oricand, criminalistica trebuie abordata in sens larg, ca un ansamblu de procedee folosite atat la examinarea urmelor si mijloacelor materiale de proba cat si in conducerea unei anchete, inclusiv in administrarea probatoriilor in cauzele penale.

Putem afirma, fara teama de a gresi, ca sfera criminalisticii se intinde pe durata intregului proces judiciar. Ea contribuind nu doar la determinarea materialitatii faptelor ci si la dovedirea vinovatiei faptuitorului identificat prin metode si procedee criminalistice. Cu alte cuvinte, aportul criminalisticii este pregnant atat in faza de urmarire penala cat si in faza de judecata.

In acest context, modificarile aduse de noile coduri penal si de procedura penala dar mai ales pentru evitarea incalcarii drepturilor si libertatilor persoanei s-a impus cu necesitate revizuirea si adaptarea la noile norme procesual penale a regulilor tactice criminalistice de efecutare a activitatilor de urmarire penala cum ar fi: cercetarea la fata locului, ascultarea persoanelor, confruntarea, perchezitia, etc.

Lucrarea Curs practic de tactica criminalistica in powerpoint intitulata Criminalistica-curs practic de tactica, in powerpoint, prin continutul sau bine documentat si materializat intr-o structura logica, pune la dispozitia studentilor, masteranzilor, dar si practicienilor intr-o maniera sintetizata doar informatiile necesare si utile, actualizate si armonizate cu normele procesual penale stipulate in noul Cod de procedura penala, cu privire la procedeele tactice de efectuare a activitatilor de urmarire penala de catre organele judiciare.

Autorii
  • Curs practic de tactica criminalistica in powerpoint - Gheorghe Popa, Niculae Gament

Gheorghe Popa (n. 17 aprilie 1959, satul I. L. Caragiale, judetul Dambovita) este un chestor roman de politie, care indeplineste in prezent functia de rector al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti (2014-).

In paralel cu activitatea de politist, Gheorghe Popa este cadru universitar asociat la Facultatea de Stiinte Juridice din cadrul Universitatii „Valahia” din Targoviste (din 1996). El este autor a patru inovatii: Relevarea urmelor papilare create in substanta de consistenta mare cu ajutorul unor fluxuri luminoase interferente (1990), Relevarea seriilor pilite sau deteriorate pe piese metalice (1992), Stabilirea calibrului proiectilului retentionat in corpul uman prin supraproiectii de imagini teleradiografiate (1996) si Relevarea urmelor papilare create pe organele vegetative (fruct) ale plantei (2003).

Este membru fondator si vicepresedinte al Consiliului Stiintific al Revistei Criminalistica (2001), membru fondator si vicepresedinte al Asociatiei criminalistilor din Romania (2001), membru fondator al Revistei Psihocriminalistica (2002), vicepresedinte al Asociatiei Romane de Poligraf (2004), presedintele Consiliului Departamentului Inspectoratului General al Politiei din cadrul Corpului National al Politistilor (2003-2005) si directorul Masterului European de Criminalistica - organizat in anul 2005 de Institutul de Criminalistica in colaborare cu Asociatia Criminalistilor din Romania si Universitatea de Arte si Stiinte "Gheorghe Cristea" din Bucuresti.

Inovatia sa de prelevare a amprentelor de pe plante a fost prezentata la un seminar organizat de catre FBI in anul 2001 si a inceput sa fie aplicata de aceasta, ajungand si subiect de emisiune pe Discovery Channel [1].