Editura Hamangiu Controlul de legalitate in contenciosul administrativ-fiscal - Marius Cristian Ispas

75,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Marius Cristian Ispas

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1948-7

Cod Produs: 9786062719487 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In materia vasta a contenciosului administrativ-fiscal, calitatea justitiei este strans legata de modul de realizare a controlului de legalitate. Acesta este unul dintre principalele motive pentru care aceasta culegere de jurisprudenta in materie administrativ-fiscala si civila a fost intocmita.

Spetele selectionate in lucrarea Controlul de legalitate in contenciosul administrativ-fiscal de Marius Cristian Ispas sunt culese din programul ECRIS al Curtii de Apel Bucuresti si au fost structurate dupa cum urmeaza: controlul de legalitate in materia fondurilor europene, controlul deciziilor Consiliului Concurentei, controlul de legalitate in materie fiscala, controlul de legalitate cu privire la alte motive si referitor la autoritati emitente diferite, controlul de legalitate din afara sferei contenciosului administrativ si fiscal.

Prezenta lucrare se adreseaza, in principal, practicienilor in domeniu, diversitatea spetelor alese fiind de un real suport celor care activeaza in aceasta materie. De asemenea, Controlul de legalitate in contenciosul administrativ-fiscal constituie o lectura utila pentru orice persoana interesata de domeniul in cauza.
  • Controlul de legalitate in contenciosul administrativ-fiscal - Marius Cristian Ispas

Studii:
A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti in anul 2000, iar in anul 2002 a absolvit si Institutul National al Magistraturii, grupa de procurori. In perioada 2003-2004 a urmat studiile postuniversitare in drept european la Institutul Francez „Henri Capitant” Bucuresti, iar in 2005-2006 un master in drept international comercial, la Central European University din Budapesta.

Activitate profesionala:
In perioada 2002-2004 a indeplinit functia de procuror, la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 5, Bucuresti; in perioada 2004-2007 a indeplinit functia de judecator la Judecatoria Buftea, iar in perioada 2007-2010 a indeplinit functia de judecator la Tribunalul Bucuresti, Sectia de litigii cu profesionisti. Din 2010 ocupa functia de judecator la Curtea de Apel Bucuresti, Sectia de contencios administrativ si fiscal.

Publicatii:
Carti: Controlul de legalitate in contenciosul administrativ-fiscal, Ed. Hamangiu, 2022; Aplicarea dreptului European in instantele romane, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012, Rezilierea si rezolutiunea in contractile comerciale, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2010.
Articole: Rezilierea unilaterala a contractului. Falimentul subcontractantului, caz fortuit, risc contractual, 2017, www.juridice.ro; Mansardare cu depasirea limitelor de inaltime urbanistice, constatata prin exceptie de nelegalitate. Consideratiuni asupra trasaturilor si efectelor juridice ale exceptiei de nelegalitate, 2017, www.juridice.ro; Anularea actelor administrative normative de acordare membrilor CNVM la incetarea mandatului din orice motiv a primelor in valoare de 9 ori venitul brut lunar cel mai mare din perioada exercitarii mandatului. Actiunea Autoritatii de Supraveghere Financiara, 2016, www.juridice.ro; Nelegalitatea suspendarii solutionarii contestatiei fiscale in lipsa indiciilor concrete de savarsire a unei infractiuni. Aprecierea subiectiva a organului fiscal in sesizarea generica a Parchetului pentru efectuarea unui control al legalitatii de natura penala, 2016, www.juridice.ro; Limitele controlului de legalitate asupra actelor Inspectiei Judiciare. Procedura prealabila obligatorie, avizele conforme interne si principiul independentei procurorului in solutiile dispuse, 2016, www.juridice.ro; Discriminare pe criteriu de domiciliu la un concurs de ocupare a unei functii in cadrul Curtii de Conturi, 2016, www.juridice.ro; Facta praeterita, diferente salariale si drepturi castigate definitiv, anterior unei Decizii in interesul legii. Facta pendentia si facta futura sunt reglementate de legea noua, 2016, www.juridice.ro; Piata farmaceutica si taxa de clawback. Argumente din jurisprudenta recenta evolutiva, 2016, www.juridice.ro; Ghidul Solicitantului este un act administrativ normativ a carui nepublicare in Monitorul Oficial atrage inexistenta acestuia. Nulitatea notelor de constatare a neregulilor si de stabilire a corectiilor financiare intemeiate pe Ghidul nepublicat, 2016, www.juridice.ro; Taxa pe valoare adaugata datorata pentru vanzarile imobiliare, considerate livrari de bunuri de catre ANAF si pretul brut al livrarii, stabilit de Curtea Europeana de Justitie, 2016, www.juridice.ro; Clauza de neconcurenta cu penalitati si impact asupra pietei jocurilor de noroc de tip video-loterie si slot-machine, 2016, www.juridice.ro; Agrobusiness si probleme legale, 2016, www.juridice.ro; Clauza compromisorie. Suspendarea executarii unei scrisori de garantie bancara in materia achizitiilor publice pe calea ordonantei presedintiale. Competenta instantelor interne. Redactarea clauzelor contractului de arbitraj si a scrisorii de garantie de buna executie, 2016, www.juridice.ro.