Limba si literatura romana. Evaluare nationala 2011

Anul publicării: 2011

Autor: Daniela Penu

Cod Produs: SKU-957 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Lucrarea de fata se adreseaza in primul rand elevilor care se pregatesc sa sustina Evaluarea Nationala 2011, constituindu-se intr-un util instrument pentru cei care doresc sa dobandeasca reale competente de exprimare orala si scrisa ori de receptare a textelor literare si nonliterare.

Culegerea este structurata astfel incat sa raspunda necesitatii de informare exacta a elevilor, a profesorilor si a parintilor, cuprinzand, in acest scop, Calendarul de desfasurare a evaluarii nationale pentru elevii clasei a VIII-a, in anul scolar 2010-2011, Programa pentru disciplina Limba si literatura romana, un model de proba scrisa propus de MECTS urmat de rezolvare, precum si 50 de variante elaborate de autoare in conformitate cu documentele de referinta.

Prin testele propuse de doamna profesoara, se reiau firesc atat problemele de limba romana, cat si cele de receptare a textelor literare si nonliterare, intr-o maniera sistematica si esentializata, conform Programei pentru disciplina Limba si literatura romana. Evaluarea Nationala pentru elevii clasei a VIII-a, 2011, aprobata prin OMECTS nr. 4801/31.VIII. 2010.

Prin modul de abordare, varietatea problematicii si a tipurilor de exercitii, lucrarea LIMBA SI LITERATURA ROMANA. EVALUARE NATIONALA 2011 se recomanda de la sine ca fiind un auxiliar didactic in care accentul este pus pe componenta practica corespunzatoare nevoii de exersare a elevului.

Conf. univ. dr. AIDA TODI

• Anticariat online