Editura Universul Juridic Spalarea banilor si criminalitatea economico-financiara din paradisurile fiscale - Ana-Maria Tatoiu

Editura: Universul Juridic

Autor: ANa-Maria Tatoiu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0952-8

Cod Produs: 9786063909528 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Lucrarea „Spalarea banilor si criminalitatea economico-financiara din paradisurile fiscale” este rezultatul efortului de identificare a unor raspunsuri la provocarile actuale cu care se confrunta companiile si autoritatile nationale, dar si organizatiile internationale, in contextul mondializarii si digitalizarii afacerilor.

Spalarea banilor si criminalitatea economico-financiara reprezinta, asadar, subiecte ample si contemporane (ar putea fi catalogate drept eterne), care, pe fondul globalizarii continue a afacerilor si investitiilor specifice erei digitale, determina probleme complexe si inepuizabile pentru toate guvernele lumii.

Paradisurile fiscale incita societatea moderna sa caute acest gen de solutii, raportat la multitudinea de oportunitati tehnologice informationale, precum si la vastitatea si diversitatea elementelor componente ale activitatilor infractionale desfasurate sub paravanele confidentialitatii maxime din jurisdictiile offshore, dar si pentru atractivele optimizari fiscale.

Majoritar, mentalitatea colectiva considera paradisurile fiscale drept „inferne fiscale”, idee la care autorul nu achieseaza in totalitate, deoarece asocierea automata a paradisurilor fiscale cu frauda fiscala marcheaza, in opinia acestuia, doar un punct de vedere radical si simplist, neancorat in realitatile economiei globale actuale. Este insa evident ca nu putem afirma, intr-un procent de 100%, ca aceste regimuri fiscale privilegiate si obscure nu determina si atragerea de resurse financiare apartinand gruparilor de tip mafiot si retelelor teroriste, sub o masca de legalitate. Doar intr-un efort colectiv si realist paradisurile fiscale ar inceta sa mai fie jurisdictii irezistibile pentru camuflarea veniturilor provenite din surse ilicite.
  • Spalarea banilor si criminalitatea economico-financiara din paradisurile fiscale - Ana-Maria Tatoiu

Studii: Ana-Maria Tatoiu a absolvit Facultatea de Stiinte Economice din cadrul Universitatii de Vest Timisoara (1997) si Facultatea de Drept „Simion Barnutiu” din cadrul Universitatii „Lucian Blaga” Sibiu (2019). Din anul 2008, este doctor in economie, specialitatea Fiscalitate, la Facultatea de Stiinte Economice din cadrul Universitatii de Vest Timisoara.

Activitate: practician in insolventa, membru al Uniunii Nationale a Practicienilor in Insolventa din Romania; auditor financiar, membru al Camerei Auditorilor Financiari din Romania; expert contabil, membru al Corpului Expertilor Contabili si a Contabililor Autorizati din Romania; consultant fiscal si expert judiciar fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania.

Publicatii: carti publicate: Armonizarea sistemelor fiscale in contextul integrarii in Uniunea Europeana, Casa Cartii de Stiinta, Cluj Napoca, 2008 si Evaziunea fiscala. O abordare juridico-economica, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2020; articole in domeniul politicii fiscale si a pietei muncii.