Editura Hamangiu Riscul si implicatiile lui in dreptul penal - Bianca-Codruta Popeti

80,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Bianca-Codruta Popeti

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-27-2172-5

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062721725 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Contextul geopolitic actual a schimbat semnificativ discursurile globalizarii economice, culturale, politice si societare. Una dintre consecintele acestui proces de (re)aliniere la noile standarde este asumarea existentei unui risc constant in activitatea umana. Riscul devine o paradigma a societatii moderne, realitate care determina redefinirea standardelor bine cunoscute (de responsabilitate, siguranta, control, limitare a pericolelor si distribuire a consecintelor lor).

Interactiunea riscului cu dreptul penal a fost analizata doar izolat si fragmentat in literatura de specialitate, cu privire la cateva institutii, cum ar fi raportul de cauzalitate. Lucrarea Riscul si implicatiile lui in dreptul penal realizeaza, in schimb, o radiografie a dreptului penal general si special din perspectiva riscului, propunand noi definitii, reconceptualizand institutiile, identificand lacunele legislative actuale si lansand propuneri de lege ferenda care sa concilieze realitatea juridica penala cu cea faptica.

Monografia Riscul si implicatiile lui in dreptul penal are un puternic caracter practic, utilitatea ei izvorand din faptul ca trateaza aspecte din viata cotidiana cum ar fi ingerarea de medicamente, practicarea sportului, urmarea unor proceduri medicale, raporturile sexuale, vaccinarea, traficul rutier, accidentele de munca etc. In lumina redimensionarii societatii actuale sub majoritatea aspectelor ei, se naste o provocare reala in stabilirea granitei dintre normalitatea riscului (care devine omniprezent) si dreptul penal. Misiunea cartii de fata este aceea de a analiza in ce masura influenta riscului in aceste tipuri de activitati, mai ales in situatia materializarii sale efective, ar trebui sau nu sa atraga incidenta dreptului penal.

Dr. Bianca-Codruta POPETI este judecator la Judecatoria Timisoara.
  • Riscul si implicatiile lui in dreptul penal - Bianca-Codruta Popeti

Studii: A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara in anul 2015 si Institutul National al Magistraturii in anul 2018. In perioada 2015-2016 a urmat un curs de master, specializarea „Stiinte penale”, la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, iar intre anii 2016-2022 studii doctorale, specializarea „Stiinte sociale – Drept penal”, la aceeasi facultate.

Activitate profesionala: Este judecator definitiv la Judecatoria Timisoara din anul 2019. In perioada 2018-2019 a fost judecator stagiar la Judecatoria Caransebes.

Publicatii: A publicat articole si studii in reviste de specialitate si in volumele unor conferinte in domeniul juridic, dintre care amintim: Incalcarea ordinului de protectie – experienta victimelor cu practica judiciara, Conferinta internationala bienala, ed. a 14-a, Timisoara, 20-21 noiembrie 2022, in curs de aparitie; Redimensionarea dreptului la autodeterminare prin prisma riscului sportiv – „Cenusareasa dreptului penal”, Conferinta internationala bienala, ed. a 13-a, Timisoara, 6-7 noiembrie 2020, online pe www.juridice.ro; Riscul necunoasterii – granita dintre eroarea neimputabila, dubiul si ignoranta, in Studii si Cercetari Juridice Europene. Conferinta internationala a doctoranzilor in drept, ed. a 11-a, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2019; Riscul de a nu sti – limitele protectiei penale, in Sistemul Juridic si Drepturile Fundamentale. Studii Doctorale, vol. II, Ed. Simbol, 2018; Vaccinarea obligatorie – intre a fi sau a nu fi, in Sistemul Juridic si Drepturile Fundamentale. Studii Doctorale, vol. I, Ed. Simbol, 2018; Configuratia consimtamantului persoanei vatamate in cazul pacientului – riscul asumat, in Studii si Cercetari Juridice Europene. Conferinta internationala a doctoranzilor in drept, ed. a 10-a, Ed. Universul Juridic, 2018; The right to family life and religious freedom versus the States’ interests, in International Scientific Conference Knowledge-Based Organization, vol. XXIV, nr. 2/2018; Concursul dintre starea de necesitate si dreptul la viata de familie in cazul pacientilor minori, in Analele Universitatii de Vest din Timisoara, Seria Drept, nr. 1/2018; Riscul si dreptul penal – un nexus indisolubil, in Studii si Cercetari Juridice Europene. Conferinta internationala a doctoranzilor in drept, ed. a 9-a, Ed. Universul Juridic, 2017; Analiza cauzelor justificative si de neimputabilitate din perspectiva riscului, Conferinta internationala bienala „Sistemul juridic intre stabilitate si reforma”, Craiova, 6-7 octombrie 2017.

Dr. Bianca-Codruta POPETI este judecator la Judecatoria Timisoara.