Editura Pro Universitaria Protectia consumatorului. Curs universitar - Ilie Dumitru

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ilie Dumitru

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26-1412-6

Cod Produs: 9786062614126 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare reprezinta o contributie la demersurile de imbunatatire si eficientizare a mecanismelor de protectie a consumatorului, mai ales prin cresterea nivelului de cunoastere si aplicare a legislatiei specifice.

Prima parte a cartii analizeaza cadrul general care constituie dreptul protectiei consumatorilor, iar cea de-a doua se concentreaza pe un domeniu de maxim interes si cu un impact major in viata cetateanului, si anume domeniul produselor alimentare si agricole, precum si pe cel al unor servicii care presupun utilizarea unor astfel de produse ori care interactioneaza cu acest sector economic.

Deopotriva, cartea de fata isi propune sa constituie un sprijin real si pentru toti cei care studiaza sau lucreaza in domeniul agriculturii, industriei alimentare, serviciilor publice etc. si care doresc sa ajunga la un nivel mai ridicat de intelegere a drepturilor consumatorilor.
  • Protectia consumatorului. Curs universitar - Ilie Dumitru

Este doctor in drept si avocat coordonator in cadrul Societatii civile de avocati Dumitru si Asociatii, Baroul Bucuresti. De asemenea, isi desfasoara activitatea profesionala si in calitate de cadru didactic universitar, practician in insolventa si mediator

Studii:

- Doctor in Stiinte juridice;

- Master in Fiscalitate si politici financiare;

- Master in Drept social european;

- Studii postuniversitare de pedagogie: Academia de Studii Economice-Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic;

- Studii postuniversitare de Drept romano-francez al afacerilor: Institutul romano-francez de drept al afacerilor ,,Nicolae Titulescu - Henri Capitant", Université de droit des Affaires Franco-Roumain: Université de Paris I Panthéon-Sorbonne si Universitatea Bucuresti, in cooperare;

- Licenta in stiinte juridice: Universitatea din Bucuresti.