Editura Universul Juridic Istoria statului si dreptului romanesc. Terminologia vechiului drept românesc. Editie revazuta si adaugita - Emil Molcut, Emil Cernea

Editura: Universul Juridic

Autor: Emil Molcut, Emil Cernea

Editia: revazuta si adaugita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-673-190-4

Cod Produs: 9786066731904 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In invatamantul universitar studiul Dreptului este predat in cadrul unor discipline stiintifice structurate pe ramuri de drept sau chiar pe unele institutii ale acestora. Revine Istoriei Dreptului misiunea de a prezenta Dreptul in ansamblul tuturor ramurilor sale, fiind singura disciplina care poate da o viziune completa a sistemului dreptului in intregul sau. La randul sau, Istoria Dreptului urmareste totodata posibilitatea de a prezenta evolutia sistemului sau pe durata a peste doua mii de ani, de la origini pana in prezent, parcurgand antichitatea daco-romana, feudalitatea si epoca moderna. Spre deosebire de disciplinele de ramura, care trateaza dreptul in mod static, Istoria Dreptului are in vedere dinamica sa, cu scopul de a scoate in evidenta trasaturile sale traditionale, permanente, precum si modul cum s-a adaptat conditiilor specifice fiecarei perioade istorice parcurse.

O alta sarcina a Istoriei Dreptului este prezentarea ramurilor Dreptului si a institutiilor juridice in legatura cu Statul in cadrul caruia ele exista si pentru care dreptul poseda numeroase norme, alcatuind Dreptul Public.

De pe aceste pozitii de stabilire a fluctuatiilor din trecutul Dreptului se poate accepta, in concluzie, convingerea ca Dreptul actual nu va ramane inchistat in formele sale actuale si ca, in mod necesar, modificarile si intregirile sale sunt posibile in viitor.

Prezenta editie a fost completata cu un capitol de terminologie a vechiului drept romanesc, in care, alfabetic, sunt explicati aproape 1000 de termeni din vechiul drept romanesc.
Emil Molcut

Experienta profesionala

• 1992-prezent: Profesor universitar

• 1990-1992: Conferentiar universitar

• 1978-1990: Lector universitar

• 1964-1978: Asistent universitar

• 1961-1964: Preparator universitar

Educatie si formare

• 1977 - Doctor in Stiinte Juridice

• 1957-1961: Licentiat in stiinte juridice

Activitatea publicistica

I. Cursuri universitare, monografii:

• Emil Molcut, Drept privat roman, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2013

• Emil Molcut, Drept privat roman, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2012

• Emil Molcut, Drept privat roman. Terminologie juridica romana, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2010, 528 pg

• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2007, 368 pg

• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc, editie revizuita si adaugita, Editura Universul Juridic, 2006, 352 pg

• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2006, 365 pg

• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2005, 365 pg

• Emil Molcut, Drept privat roman pentru invatamant la distanta, Editura Universitatii din Bucuresti, 2005

• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc pentru invatamant la distanta, Editura Universitatii din Bucuresti, 2005

• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2004, 365 pg

• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc, editie revizuita si adaugita, Editura Universul Juridic, 2003, 318 pg

• Emil Molcut, Drept privat roman. Note de curs, Editura Universul Juridic, 2003, 271 pg, etc.

II. Articole publicate in reviste de specialitate:

• L'actualite des procedures juridiques par lesquelles le preteur intervenait par voie d'autorite pour certaines litiges UMK Scientific Bulletin no. 21/2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)

• Evolutia izvoarelor dreptului privat roman, Revista de Drept public nr. 1-2 din 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)

• The role of the edicts of magistrates in the development of roman private law, Revista de Drept Public, supliment, 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)

• Specificul sistemului de drept privat roman, Revista de Drept public nr. 4 din 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu, Alina Monica Axente)

• Some considerations regarding the juridical regime of the accession CKS 2012 - Chalenges of The Knowledge Society 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)

• Evolutia functiilor posesiunii in dreptul roman, Revista de Drept Public nr. 3/2010, pp. 93-99 (Emil Molcut)

• Actualitatea valorilor juridice romane, Revista de Drept Public nr. 2/2009, pp. 1-4 (Emil Molcut, Jean Andrei, Ionut Ciutacu)

• O noua viziune asupra naturii juridice a darului de nunta, Revista de drept public nr. 4/2007, pp. 1-4 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)

• Unele consideratii cu privire la traditiune, Analele Universitatii din Bucuresti nr. 4/2006 (Emil Molcut)

• Natura juridica a dreptului de superficie, Analele Universitatii din Bucuresti nr. 4/2005, pp. 1-8 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu), etc.

Sursa:

Emil Cernea

Cernea Emil: nascut in 20 decembrie 1913 in comuna Viziru, judetul Braila.
Dupa cursul primar in comuna natala (1921-1924) am urmat liceul "Al.. Papiun Ilarian" din Tg. Mures (1924-1939), Facultatea de Drept din Bucuresti (1932-1937), obtinand titlul de licentiat, dupa care am promovat examenul "unic" de Doctorat juridic (1943), sustinand teza de Doctorat in 1972, obtinand titlul de Doctor in Drept (1972).
/> Din 1948 am functionat ca asistent, lector si conferentiar in Facultatea de Drept din Bucuresti, predand ca titular cursul de Istoria Statului si Dreptului romanesc pana in 1976 cand m-am retras din Facultatea de Drept si am continuat sa predau acelasi Curs la facultatile particulare,in principal la Universitatea Independenta "Titu Maiorescu".