Editura Universul Juridic Fise de procedura civila 2023. Editia a X-a, revazuta si adaugita - Andreea Ciurea, Ioana Veronica Varga

Editura: Universul Juridic

Autor: Andreea Ciurea, Ioana Veronica Varga

Editia: a 10-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1268-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063912689 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezentarea lucrarii. Aflate la a X-a editie, cele 70 de Fise de procedura civila abordeaza materia dreptului procesual civil intr-o maniera logica si structurata, permitand asimilarea ideilor si inlantuirea coerenta a acestora, intr-un timp optim.

Puncte forte. Tabelele sinoptice si comparative, completate la fiecare noua editie a lucrarii, reprezinta o sinteza pedagogica, clara, care faciliteaza intelegerea, fixarea si recapitularea materiei. In plus, sunt incluse aplicatii practice si jurisprudentiale, care vin sa consolideze aspectele teoretice punctate in cadrul fiselor. De asemenea, fiecare editie este completata cu decizii recente, relevante pentru procedura civila, pronuntate de Inalta Curte de Casatie si Justitie (in recursuri in interesul legii si pentru dezlegarea unor chestiuni de drept) ori pronuntate de Curtea Constitutionala.

Publicul-tinta. Fisele se adreseaza studentilor si absolventilor facultatilor de drept care vor sa stapaneasca si sa mobilizeze rapid cunostinte fundamentale de procedura civila, in perspectiva examenelor de licenta si de admitere, definitivare sau promovare in profesiile juridice.
  • Fise de procedura civila 2023. Editia a X-a, revazuta si adaugita - Andreea Ciurea, Ioana Veronica Varga

Andreea Ciurea

Experienta profesionala
- Din 1998 pana in prezent - Cadru didactic universitar (preparator, asistent, lector, conferentiar universitar), UNIVERSITATEA „TRANSILVANIA” BRASOV
- Din 1998 pana in present – Avocat, BAROUL BRASOV

Educatie si formare
2000-2007 - Doctor in stiinte juridice¸ UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” SIBIU
1994-1998 - Diploma de licenta¸ Facultatea de Drept
Lista lucrarilor stiintifice
Articole: 1) „Juridical nature of the final decision’s authority” – „Bulletin of the TRANSILVANIA University of Brasov”, series B, 2002;
2) „The concept of exception in the substantive law and civil lawsuits” Galati, Conferinta Internationala „Riscul in economia contemporana”, sectiunea Drept, 2002 ;
3) „Aspecte privind solutionarea exceptiei de necompetenta in procesul civil” – Tg.Mures, Sesiunea Nationala de Comunicari Stiintifice, 2002;
4) „Conditiile invocarii exceptiei de necompetenta in procesul civil” – Brasov, Studiisocio-juridice, 2003;
5) „Conditiile efectului negativ al puterii de lucru judecat” – Brasov, Studii sociojuridice,2003;
6) „Exceptia autoritatii de lucru judecat” - Brasov, „Bulletin of the TRANSILVANIA University of Brasov”, series B, 2003;

Cursuri, tratate:
„Exceptiile procesuale in materie civila”, 2009, Ed. Wolters Kluwer, Bucuresti;
„Contracte civile”, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2007, in coautorat cu conf.univ.dr. TitusPrescure

_ Lucrari cu caracter didactic:
„Drept procesual civil. Culegere de Spete si Practica judiciara.”, Reprografia Universitatii„Transilvania”, 2003
7) „Hotararile ce se bucura de autoritatea lucrului judecat” – Alba Iulia, Sesiunea de Comunicari Stiintifice „Zilele Universitatii 1 Decembrie 1918”, 2003;etc.
Sursa: http://www.unitbv.ro/Portals/12/Cadre%20didactice/CV_nou_2013/CV_Ciurea%20Andreea.pdf

Ioana Veronica Varga

Educatie si formare: studii universitare de doctorat in cadrul Facultatii de Drept „Simion Barnutiu”, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (2010-2013), absolvite cu distinctia magna cum laude; studii universitare de masterat in cadrul Facultatii de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca (2005-2006); absolventa a Facultatii de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai” (2000-2004).

Experienta profesionala: colaborator, respectiv asist. univ., activitate de seminarizare la materia Drept civil (contracte si succesiuni), Facultatea de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai” (octombrie 2006-iunie 2009; februarie 2012-septembrie 2020); lector univ. la materia Drept procesual civil, Facultatea de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai”; activitate de seminarizare la materia Drept civil (contracte si succesiuni), Facultatea de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai” (octombrie 2020-prezent); avocat in Baroul Cluj (2006-prezent).

Activitate de cercetare stiintifica: carti si capitole in carti – Chestiunea prejudiciala in procesul civil, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2019; Legislatia privind taxele judiciare de timbru. Solutii. Argumente. Explicatii. Comentariu pe articole, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2016 (coautor);
articole – Aspecte privind procedura trimiterii preliminare la Curtea de Justitie a Uniunii Europene, in Revista Romana de Jurisprudenta nr. 2/2013; Concurrent Enforcement of the New Romanian Civil Code Provisions Regarding the Company Agreements and the Special Dispositions of Law no. 31/1990, in Medimond International Proceedings, Monduzi Editore International Procedings Division, Bologna (Italy), 2013; Actiunea penală, chestiune prejudicială în procesul civil, in Medimond International Proceedings, Monduzi Editore International Procedings Division, Bologna (Italy), 2015; Conflict negativ de competenta. Regulator de competenta. Aprecieri privind fondul cauzei, in Revista Romana de Jurisprudenta nr. 3/2016; Unele prevederi procedurale in reglementarea Codului civil in materia contractului de vanzare-cumparare, in volumul „In honorem Dan Chirica. Intre dogmatica dreptului si ratiunea practica”, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2018; Efectele lucrului judecat – intinderea efectului pozitiv al autoritatii lucrului judecat – Les effets de la chose jugée. L'étendue de l'effet positif, in curs de publicare in nr. 1/2020 al revistei „Studii si cercetari juridice” (coautor alaturi de dr. Gh. Buta).