Editura Hamangiu Fise de drept privat roman - Alina Monica Axente

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-27-2406-1

Cod Produs: 9786062724061 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fisele de drept privat roman vin in completarea Cursului de drept privat roman, ele fiind gandite cu scopul de a-i ajuta pe studenti in procesul de vizualizare in spatiu a informatiilor pe care trebuie sa le invete.

Cursul de drept privat roman a fost realizat pentru a raspunde nevoii studentilor de a intelege cat mai in profunzime fenomenul juridic. Din dorinta de a raspunde la cat mai multe dintre intrebarile (reale sau potentiale) ale cititorilor, am oferit in Curs un volum destul de mare de informatii, institutiile de drept roman fiind analizate in detaliu.

Este adevarat insa ca volumul mare de informatii il poate coplesi pe studentul aflat la inceput de drum. Anticipand presiunile exercitate asupra tinerilor de a absorbi nenumarate notiuni in termen cat mai scurt, propunem aceste Fise de drept privat roman. Ele au fost elaborate astfel incat sa asigure o invatare facila, gratie prezentarii schematice a notiunilor de baza. Intreaga materie imbraca forma unor fise, scheme si tabele care sa ajute o rapida fotografiere mentala a principalelor institutii juridice romane.

Cu scopul de a-i incuraja pe tinerii studenti sa caute raspunsuri in carti si de a-i apropia de acestea, recomandam ca cercetarea celor doua materiale sa se realizeze in ordinea studiului gradual. In prima faza, este indicata insusirea conceptelor prevazute in Fisele de drept privat roman, care asigura o baza temeinica in cunoasterea materiei.

Dupa ce studentul stapaneste cadrul general al dreptului roman, intelegerea profunda a materiei se va realiza prin parcurgerea Cursului de drept privat roman, care va explica rationamentele juridice ale arhitectilor dreptului roman, precum si legaturile de cauzalitate dintre toate institutiile juridice romane, raspunzand la intrebarea - de ce? au fost ele elaborate in respectiva maniera.

Alina-Monica Axente
Studii: A obtinut diploma de licenta in 2011 in cadrul Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept, iar din 2015 este doctor in drept al Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept, in urma sustinerii tezei Evolutia izvoarelor dreptului. Rolul noilor factori de configurare in elaborarea si consolidarea dreptului Uniunii Europene.

Activitate profesionala: Este lector universitar titular la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Titu Maiorescu din Bucuresti, unde desfasoara activitate didactica la disciplinele Drept roman si Drept constitutional.

Publicatii: Cea mai recenta carte publicata este Fise de drept privat roman (Ed. Hamangiu, 2023). De asemenea, este autoarea lucrarii Institutii de drept privat roman, publicata in doua volume: Vol. I. Izvoare. Procedura civila. Persoane. Bunuri. Succesiuni (Ed. Hamangiu, 2020) si Vol. II. Teoria generala a obligatiilor (Ed. Hamangiu, 2022), lucrare reeditata apoi intr-un singur volum, sub titlul Curs de drept privat roman (Ed. Hamangiu, 2022). . A publicat, de asemenea, mai multe articole de specialitate, printre care: Drepturile reale asupra bunului altuia in dreptul roman, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale (2020), Bucuresti; Republica romana – model aplicativ al teoriei separatiei si echilibrului puterilor in stat, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale (2019), Bucuresti; Reprezentarea contractuala in dreptul roman. Evolutia contractului de mandat, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale – Perspectivele dreptului national si european (2016), Bucuresti; Statica si dinamica dreptului roman in oglinda izvoarelor de drept, in cadrul Conferintei Internationale „Challenges of the Knowledge Society” (2015), Bucuresti.

actualizat noiembrie 2023