Editura Universul Juridic Dreptul penal al viitorului. Generatii - Laura Maria Stanila

Editura: Universul Juridic

Autor: Laura Maria Stanila

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1127-9

Cod Produs: 9786063911279 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Din punct de vedere evolutiv, dreptul penal si dreptul procesual penal au constituit intotdeauna redute aproape intangibile, fiind ultimele in care modificarile in sfera relatiilor sociale determina modificari legislative. Cu toate acestea, in ultimii 10 ani asistam la o schimbare de paradigma in ceea ce priveste efectul de ricoseu legislativ, cadrul legislativ penal si procesual penal national fiind bombardat de impulsuri modificatoare ale caror surse sunt diverse: presiunea cadrului legislativ european, reconfigurarea unor forme de criminalitate, dezvoltarea stiintei si tehnicii, biomedicina si bioetica, digitalizare, inteligenta artificiala, terorism, expansiunea in spatiul cosmic si multe altele.

Aceste impulsuri se suprapun peste o schimbare si mai dramatica, generata de obsesia generalizata pentru preventie, pentru identificarea si minimalizarea riscurilor activitatilor umane, pentru interventia etatizata in faza preinfractionala.

Toate acestea si multe altele reprezinta tot atatea motive de reflectie, poate de ingrijorare pe alocuri, declansand un demers previzionar fara precedent: o anticipare a tendintelor evolutive ale dreptului penal si procesual penal din perspectiva celor sase scoli de drept penal din Romania, dar nu numai, sub titlul „Dreptul penal al viitorului. Generatii”.

Volumul reprezinta o (pre)viziune a 17 „penalisti” contemporani, fie ei teoreticieni sau practicieni, formati in scoli de drept penal diferite, fiind structurat pe trei niveluri sau, mai bine zis, pe trei generatii – Generatia 1.0 – „Profesorii”, Generatia 2.0. – „Activistii” si Generatia 3.0 – „Invataceii”. Ne sunt prezentate gandurile acestora asupra evolutiei dreptului penal si procesual penal din Romania si nu numai. Autorii ne prezinta temerile, certitudinile, curiozitatile si, mai ales, previziunile in privinta evolutiei dreptului penal.

La acest proiect si-a adus contributia un invitat special, prof. John Vervaele, presedintele Asociatiei Internationale de Drept Penal, completand acest demers inedit.
  • Dreptul penal al viitorului. Generatii - Laura Maria Stanila

Este conferentiar doctor la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, avand o experienta didactica in invatamantul universitar de 20 de ani. Domeniile sale de expertiza sunt Drept penal – Partea generala, Drept penal – Partea speciala, Sociologie juridica si Drept penal international.

A publicat pana acum patru monografii, un curs de sociologie juridica care a fost reeditat si peste 80 de articole si studii in reviste de specialitate din Romania si din strainatate.

In anul 2012, a obtinut Premiul „Ion Tanoviceanu”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania pentru lucrarea Raspunderea penala a persoanei fizice, in 2019 a obtinut Premiul pentru cel mai bun studiu publicat in Revista de Drept Penal al Afacerilor pentru articolul Inteligenta artificiala: o provocare pentru dreptul penal (Revista romana de drept penal al afacerilor nr. 2/2018), iar in anul 2020 a obtinut premiul „Vintila Dongoroz”, in domeniul dreptului penal, acordat de Uniunea Juristilor din Romania si Premiul pentru cea mai buna carte in domeniul dreptului penal al afacerilor pe anul 2020, acordat de Revista Romana de Drept Penal al Afacerilor, ambele pentru lucrarea Inteligenta artificiala, dreptul penal si sistemul de justitie penala. Amintiri despre viitor.

Este, de asemenea, Director al Centrului de Cercetari in Stiinte Penale (CCSP) al Facultatii de Drept – Universitatea de Vest din Timisoara, editor-sef al „Journal of Eastern European Criminal Law”, membru al Comitetului Editorial al Revistei „Anale Jurisprudentia” Seria Drept, membru al comitetului editorial al „OJLS – Open Journal for Legal Studies” Belgrade, Center for Open Acces in Science (COAS), Serbia si membru al Comitetului Editorial International al „Journal of Liberty and International Affairs, Macedonia”.

Din anul 2013, este lector in cadrul Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, Centrul Teritorial Timisoara.