Editura Universul Juridic Drept penal. Partea generala I. Editia a II-a, revazuta si adaugita. 2022 - Voicu Puscasu

Editura: Universul Juridic

Autor: Voicu Puscasu

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1003-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063910036 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Redactata in stilul unui breviar juridic, lucrarea trateaza in mod sintetic problemele cuprinse in  programa universitara a cursului de Drept penal, Partea generala, aferent primului semestru al anului II de facultate.

Lucrarea este sistematizata pentru expunerea a 14 cursuri, primele trei fiind consacrate aspectelor generale ale dogmaticii juridice penale (notiunea de drept penal, stiinta dreptului penal, ilicitul penal si caracteristicile acestuia, normele juridice penale si raportul juridic penal, izvoarele dreptului penal si principiile generale ale acestuia) pentru ca in continuare sa prezinte problemele privind aplicarea legii penale in spatiu si timp, institutia infractiunii, a unitatii si a pluralitatii de infractiuni.

Expunerea sintetica a problemelor usureaza asimilarea de catre studenti a  cunostintelor necesare  studiului dreptului penal. Lucrarea are un pronuntat caracter aplicativ, practic, prin trimiterile actualizate la jurisprudenta Curtii Constitutionale, a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, precum si la cea a Curtii Europene a Drepturilor Omului, integrand, astfel, cunostintele teoretice cu aplicarea lor in practica. Finalul lucrarii cuprinde o enuntare sintetica a subiectelor de examen si o bibliografie minimala, necesara aprofundarii studiului dreptului penal.

Lucrarea se recomanda, astfel, ca un instrument indispensabil pentru pregatirea studentilor si masteranzilor in vederea examenelor, dar, in egala masura, si practicienilor dreptului pentru cautarea rapida a problemelor de practica judiciara ivite in aplicarea dispozitiilor Codului penal, Partea generala.
  • Drept penal. Partea generala I. Editia a II-a, revazuta si adaugita. 2022 - Voicu Puscasu

Autorul are o experienta profesionala bogata, atat ca judecator (incepand cu anul 2010 este judecator in cadrul Sectiei penale a Judecatoriei Deva), cat si ca avocat (in perioada 2005-2010), fiind, totodata, si cadru didactic – lector universitar in cadrul Facultatii de Drept din Universitatea de Vest din Timisoara.

Autorul a absolvit studiile de licenta ale aceleiasi facultati (in anul 2004), cat si cele de masterat (anul 2006) si, respectiv, doctorat (anul 2009), iar, mai recent, cele ale programului de studii post-doctorale (2014-2015), rezultatul acestora din urma fiind materializat in realizarea prezentei lucrari.

Monografia de fata continua eforturile anterioare ale autorului, atat de analiza a unor garantii procesuale fundamentale, dar si a reglementarii de ansamblu pe care noile coduri penal si de procedura penala le propun. Astfel, autorul a elaborat anterior peste 20 de articole si studii, dar si monografii de referinta pentru cunoasterea vechiului, dar mai ales a noului cadru normativ, dintre acestea din urma amintind urmatoarele: Noile proceduri penale (Editura Universul Juridic, 2014), Noul Cod penal adnotat (Editura Hamangiu, 2014), Codul penal adnotat cu jurisprudenta (Editura Mirton, 2013), Proceduri penale. Sinteze. Practica judiciara. Modele de minute, (Editura Universul Juridic, 2012) si Prezumtia de nevinovatie, (Editura Universul Juridic, 2010).