Editura Universul Juridic Criminalistica. Teste grila - Teodor Manea

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-39-0114-0

Cod Produs: 9786063901140 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Grilele s-au impus in ultimii ani atat ca o forma de verificare a cunostintelor, cat si ca o metoda de examinare in invatamantul superior romanesc. Evident ca stiinta criminalisticii nu putea ramane straina acestor realitati.
Lucrarea de fata are ca obiectiv sa ofere studentilor un element in plus care sa ii ajute in procesul de invatare. Se vor gasi aici un numar suficient de intrebari, astfel incat parcurgerea acestora sa conduca la asimilarea tuturor cunostintelor necesare promovarii examenelor de an. Nu trebuie neglijat insa faptul ca si practicieni pot folosi grilele ca o modalitate de reamintire a aspectelor fundamentale ale criminalisticii.
Speram, astfel, ca demersul nostru sa completeze cu succes panoplia mijloacelor de pregatire in materie si sa ajute la insusirea temeinica a notiunilor de tactica, tehnica si metodologie criminalistica.

"Cine a studiat criminalistica ar trebui sa treaca rapid la „Criminalistica. Teste-grila”. E o consecinta logica. De la „invatare” la „intelegere” mai e un pas care se numeste „verificare”. Testele-grila concepute de Teodor Manea dau masura unui fapt clar: cat ai „inteles” din ceea ce ai „invatat”. Sunt probleme de logica aplicata, care, odata rezolvate, mai deschid o perspectiva: cat din ceea ce ati retinut in teorie veti recunoaste in practica.
Teodor Manea va trece cu rabdare si calcul bine facut prin elemente de tehnica criminalistica, de tactica criminalistica, prin metodologie criminalistica, formuland intrebari si raspunsuri simple pentru un proces de gandire complicat.
Cristian ROBU-CORCAN
Teodor Manea
Fara imagine
Activitate
Asist. univ. dr., Facultatea de Drept, Universitatea „Titu Maiorescu” din Bucuresti; procuror, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Studii
Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti absolvita in anul 2008; Institutul National al Magistraturii absovit in anul 2010; doctorand al Universitatii Bucuresti .

Publicatii
– Carti: Codul penal, Comentariu pe articole, coautor, Editura CH Beck, Bucuresti, 2014; Drept penal substantial. Aspecte recente din practica judecatoriilor bucurestene, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2011.

– Lucrari si studii de specialitate: Violarea confidentialitatii votului in Noul Cod penal, cu referire la reglementarile actuale. Curierul Judiciar nr. 4/2013; Infractiunea de impiedicare a exercitarii drepturilor electorale in legislatia actuala si viitoare. Curierul Judiciar. nr. 12/2012, Aplicabilitatea deciziilor pronuntate de Instanta suprema in recurs in interesul legii in materia infractiunilor contra persoanei in contextul normelor noului Cod penal. Revista romana de jurisprudenta nr. 4/2013, coautor; Infractiunea de viol intr-o noua formulare. Revista de Drept Penal nr. 2/2012; precum si o culegere de practica judiciara comentata, intitulata: Drept penal substantial. Aspecte recente din practica judecatoriilor bucurestene, aparuta la Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2011.

Cristian ROBU-CORCAN