Editura Universul Juridic Corporate compliance. Valente penale si procesual penale - Laura Maria Stanila

Editura: Universul Juridic

Autor: Laura Maria Stanila

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1121-7

Cod Produs: 9786063911217 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ori de cate ori ne confruntam cu o directie noua de dezvoltare a unei ramuri de drept, reactiile doctrinei si ale practicii judiciare sunt polarizante. Invariabil se genereaza doua tabere – pro si contra – si se declanseaza polemici si dispute terminologice, de oportunitate si utilitate. Iar atunci cand termenul este si unul strain, fiind preluat ca atare, parca tabara celor opozanti sau, in cel mai fericit caz, a celor reticenti, tinde sa castige teren.

Prezentul demers editorial isi propune sa aduca in discutie o notiune noua, care a patruns in citadela dreptului penal si procesual penal pe filiera common-law, respectiv obligatia de compliance sau, mai pe romaneste spus, obligatia de conformitate. Ce inseamna, ce continut are, cine trebuie sa o respecte, in ce forme se prezinta, daca are sau nu consacrare legislativa expresa si, mai ales, care sunt consecintele nerespectarii sau, din contra, avantajele respectarii acesteia, iata doar cateva din intrebarile la care contributorii si initiatoarea acestui volum isi propun sa raspunda, intr-un demers editorial unic si inedit la nivel national.

Volumul cuprinde contributiile a 11 reputati teoreticieni si practicieni ai dreptului penal, precum si un material introductiv extrem de argumentat privind definitia, tipurile, valentele, aplicabilitatea si utilitatea recunoasterii obligatiei de conformitate (compliance) in dreptul penal roman.
  • Corporate compliance. Valente penale si procesual penale - Laura Maria Stanila

Este conferentiar doctor la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, avand o experienta didactica in invatamantul universitar de 20 de ani. Domeniile sale de expertiza sunt Drept penal – Partea generala, Drept penal – Partea speciala, Sociologie juridica si Drept penal international.

A publicat pana acum patru monografii, un curs de sociologie juridica care a fost reeditat si peste 80 de articole si studii in reviste de specialitate din Romania si din strainatate.

In anul 2012, a obtinut Premiul „Ion Tanoviceanu”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania pentru lucrarea Raspunderea penala a persoanei fizice, in 2019 a obtinut Premiul pentru cel mai bun studiu publicat in Revista de Drept Penal al Afacerilor pentru articolul Inteligenta artificiala: o provocare pentru dreptul penal (Revista romana de drept penal al afacerilor nr. 2/2018), iar in anul 2020 a obtinut premiul „Vintila Dongoroz”, in domeniul dreptului penal, acordat de Uniunea Juristilor din Romania si Premiul pentru cea mai buna carte in domeniul dreptului penal al afacerilor pe anul 2020, acordat de Revista Romana de Drept Penal al Afacerilor, ambele pentru lucrarea Inteligenta artificiala, dreptul penal si sistemul de justitie penala. Amintiri despre viitor.

Este, de asemenea, Director al Centrului de Cercetari in Stiinte Penale (CCSP) al Facultatii de Drept – Universitatea de Vest din Timisoara, editor-sef al „Journal of Eastern European Criminal Law”, membru al Comitetului Editorial al Revistei „Anale Jurisprudentia” Seria Drept, membru al comitetului editorial al „OJLS – Open Journal for Legal Studies” Belgrade, Center for Open Acces in Science (COAS), Serbia si membru al Comitetului Editorial International al „Journal of Liberty and International Affairs, Macedonia”.

Din anul 2013, este lector in cadrul Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, Centrul Teritorial Timisoara.