Editura Universul Juridic Concurenta neloiala in dreptul comertului international - Lucia Irinescu

Editura: Universul Juridic

Autor: Lucia Irinescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0987-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063909870 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Politica in domeniul concurentei constituie motorul unei piete. Competitia pe piata interna imbunatateste capacitatea concurentiala de pe pietele internationale si vine in intampinarea cerintelor consumatorilor, care vor avea posibilitatea de a alege dintr-o gama mai mare si mai ieftina de produse si servicii. Atat timp cat pe o piata consumatorii fac alegeri care se reflecta in activitatea firmelor, putem afirma ca acea piata este una care functioneaza pe criterii de competitivitate. Asadar, politica de concurenta joaca un rol in educarea consumatorilor in spirit competitiv. Libertatea concurentei nu este absoluta, ea este limitata de dispozitii legale, determinate de necesitatea asigurarii unei concurente oneste.

Lucrarea de fata constituie o cercetare cuprinzatoare a regulilor de drept care guverneaza domeniul concurentei, in general, si al concurentei neloiale, in special, atat pe plan intern si european, cat si pe plan international.

Aceasta monografie este utila in egala masura studentilor facultatilor de drept, masteranzilor, dar si practicienilor care isi desfasoara activitatea in domeniul concurentei.

In elaborarea prezentei monografii a fost utilizata legislatia in vigoare pana la data de 22 iulie 2011.
Educatie si formare: doctor in stiinte juridice, specializarea Dreptul comertului international; absolventa a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii „Al. I. Cuza” din Iasi; absolventa a masterului Drept international public si privat organizat de Facultatea de Drept din cadrul Universitatii „Al. I. Cuza” din Iasi; absolventa a masterului Administrarea afacerilor mici si mijlocii organizat de Centrul Romano-American de Administrare a Intreprinderilor, ELITEC din cadrul Universitatii „Al. I. Cuza” din Iasi; cercetator postdoctoral in cadrul proiectului „Modernizarea legislatiei nationale in contextul uniformizarii dreptului la nivel european si implicatiile socio-politice asupra sistemului administrativ” (POSDRU/159/1.5/S/141699).

Experienta profesionala: Conferentiar universitar, Departamentul Drept Privat al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii „Al. I. Cuza” din Iasi; Avocat, Baroul Iasi.

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: autor al lucrarilor: Curs de dreptul familiei, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2015; .Filiatia fata de tata. Practica judiciara, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2006; coautor al lucrarilor Fise de drept civil. Dreptul familiei, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018; Noul Cod civil. Comentarii, doctrina si jurisprudenta, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2012, Drept civil. Partea generala. Explicatii teoretice, spete si grile, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2008.
Articole: Refuzul parintilor firesti de a consimti la adoptie: drama sau abuz?, in CJ nr. 7/2021; Birdesting-ul, o noua adaptarea a divortului si despre cum putem adopta prevederile art. 400 C. civ., in Revista de dreptul familiei nr. 1/2021; Arma secreta a concurentilor: cuvintele cheie pentru SEO, in Analele UAIC, t. LXVII, Stiinte Juridice, Supliment, 2021; Uber, un nou model de afacere si implicatiile sale asupra concurentei, in Analele UAIC, t. LXVI, Stiinte Juridice, 2020, Supliment; Aplicarea regulilor de concurenta in perioadele de criza: Lectia Covid-19, in Analele UAIC, t. LXVI, Stiinte Juridice, 2020, nr. I; Competition authorities, a guarantee of free competition on internal market?, in European Journal of Law and Public Administration, vol. 6, nr. 1/2019 (BDI); Noi provocari in era digitala. Politica de concurenta, in Analele UAIC, t. LXV, seria Stiinte Juridice, nr. Supliment, 2019; Copilul, un drept sau un dar, in Revista de dreptul familiei, nr. 1-2/2019; Principiile dreptului familiei versus parteneriatul civil. De la traditie la modernism? in RRDP nr. 3/2018; O noua lege a adoptiei: o sansa in plus spre o familie fericita, in Analele UAIC, t. LXII, seria Stiinte Juridice, nr. II/ 2015; O noua perspectiva asupra filiatiei: reproducerea umana asistata medical cu tert donator, in Analele UAIC, t. LX, seria Stiinte Juridice, nr. 1/2014; Instituia logodnei – intre traditie si inovatie, in Revista de Stiinte Juridice nr. 2/2014; Reflectii privind institutia adoptiei, in Analele Stiintifice ale Universitatii „Al. I. Cuza”, Seria Stiinte juridice, t. LV, 2009; Reglementari actuale privind relatiile de familie, in Analele Stiintifice ale Universitatii „Al. I. Cuza” (serie noua), Stiinte Juridice, t. LIII, 2007; Despre conventia matrimoniala, in Analele Stiintifice ale Universitatii „Al. I. Cuza” din Iasi (serie noua), Stiinte Juridice, t. LI, 2005.