Editura Universul Juridic Achizitii publice. Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene - Cristina Marilena Paraschiv

Editura: Universul Juridic

Autor: Cristina Marilena Paraschiv

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1018-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063910180 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prin lucrarea „Achizitii publice. Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene”, autorul a urmarit realizarea unei culegeri de spete care sa se constituie intr-un instrument de lucru pentru profesionistii din domeniu, pentru a releva modul in care CJUE abordeaza solutionarea acestui tip de litigii.

Avand in vedere competenta jurisdictionala a CJUE, dar si faptul ca legislatia romana in domeniu reprezinta transpunerea directivelor europene, este de maxim interes observarea cu atentie a modului de interpretare si aplicare a dispozitiilor legale de catre instanta europeana, prin comparatie cu jurisprudenta nationala.

Tocmai de aceea, pentru o acuratete deplina in identificarea posibilelor diferente in maniera de abordare si solutionare, autorul urmareste publicarea unui viitor volum care sa cuprinda o sinteza a celor mai importante hotarari adoptate la nivelul curtilor de apel din Romania in materia achizitiilor publice, care sa conduca, eventual, la o practica unitara la nivel national, in acord cu practica europeana, si care sa reprezinte, ca si lucrarea de fata, un instrument de lucru in sprijinul profesionistilor implicati in procedura achizitiilor publice, fie ca autoritati contractante, fie ca operatori economici.
  • Achizitii publice. Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene - Cristina Marilena Paraschiv

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu, Bucuresti (2011); studii postuniversitare, disciplina Teoria generala a dreptului, Facultatea de Drept Nicolae Titulescu, Universitatea din Craiova (2002); cursuri de formare continua in specializarea Drept comunitar european, Centrul de pregatire economica si administrativa, Universitatea din Bucuresti (2001); Practical Training on parental judgment enforcement, Institutul European de Administratie Publica, Roma (2022); How to handle cross-border child abduction procedures? Return decisions, non-return decisions and their enforcement with a view to the Brussels II ter Regulation, Institutul European de Administratie Publica, Varsovia (2022); How to handle cross border maintenance procedures? The first decade of applying the Maintenance Regulation, Institutul European de Administratie Publica, Luxembourg (2022); CiviLaw – Training of lawyers on EU instruments in insolvency law, European Lawyers Foundation (2022).

Experienta profesionala: lector universitar doctor, Facultatea de Administratie si Afaceri, Universitatea din Bucuresti (2008-prezent), disciplinele Drept comercial, Dreptul afacerilor, Remedii si cai de atac in domeniul achizitiilor publice, Jurisprudenta nationala si europeana in materia achizitiilor publice; preparator universitar, asistent universitar, Facultatea de drept, Universitatea din Pitesti (2001-2008), disciplinele Drept administrativ, Dreptul familiei, Drept comercial; avocat definitiv, membru al Baroului Bucuresti (2004-prezent).

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: Studiu comparat privind institutia publicitatii imobiliare, Ed. Universitatii din Pitesti (2012); Proceduri de recuperare a creantelor nationale si internationale, Ed. Universitatii din Pitesti (2012); Legislatia privind cadastrul si publicitatea imobiliara, Ed. C.H. Beck (2013).
Articole: Regimul juridic al asocierii in participatie in noul Cod civil, in CJ nr. 4/2014; Contractul de fiducie, publicat in Cross Cultural Management Journal, vol. XV, 2013/29 (3); Debates regarding the special procedure of the order for payment in the regulation of the new Code of civil procedure, in Revista Dreptul nr. 2/2013; The European order for payment procedure, in Jurnalul International de Stiinte Juridice Agora nr. 2/2013; Branch status in cross-border insolvency procedure, in Jurnalul International de Stiinte Juridice nr. 1/2013; Factoring Agreement – Instrument for credit institutions, Conferinta internationala de drept Agora, AILC 2013, Universitatea Agora, Oradea, 2013; Innovative model for promoting entrepreneurship among the unemployed person, coautor alaturi de prof. univ. dr. N. Potoceanu, in Medimond International Proceedings (2012); Real Estate Publicity in the light of the provisions of the new Civil Code, International Conference on Economics and Administration, Faculty of Business and Administration, University of Bucharest, (2012); Offshore companies, International Conference on Economics and Administration, Faculty of Business and Administration, University of Bucharest, (2010); Aeolian energy – the energy of the future?, in Revista Manager nr. 9/2009; The lien, The International Conference – The „Acquis communautaire” a need for the European Integration, (2006); The Process of European Unification and the Conformity of the Romanian Legislation with E.U. Standards”, The International Conference – The „Acquis communautaire” a need for the European Integration, (2006).