Editura Sigma Probleme de geometrie....si dincolo de ele - Gheorghe Titeica

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-973-649-970-8

Cod Produs: 9789736499708 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Selectia articolelor cuprinde o varietate mare de domenii, ceea ce se poate vedea chiar din titlurile articolelor: Dragostea de stiinta, Educatie publica, Insemnatatea astronomiei, Astronomia si pictura, Matematicile si natura, Cuadratura cercului, Miscarea perpetua, Fabricarea unei umbrele, Principiul conservarii energiei s.a. Volumul fiind destinat in primul rand elevilor, personalitatile care apar in texte sunt insotite de scurte note explicative aflate in subsol.

Problemele de geometrie alese sunt numai de geometrie plana. Multe dintre ele se refera la teoreme importante din istoria geometriei si poarta, de aceea, si un nume (asa, de pilda: teorema lui Ptolemeu, teorema lui Pascal, dreapta lui Newton, cercul lui Euler, cercul lui Adams, teorema lui Steiner). Fiecare problema are, in ultima sectiune, si rezolvarea care, pentru multe dintre ele, este insotita si de o figura.

Credem, ca si Gheorghe Titeica, in valoarea si puterea educatiei in general si a celei matematice, in special. „Smecheria, siretenia, minciuna si cate alte abilitati care se intrebuinteaza, uneori cu succes, din nenorocire chiar cu foarte mare succes, in viata practica, nu-si au locul in demonstratia matematica“, scrie Gheorghe Titeica in conferinta lui intitulata Matematica si Arta si, mai departe: „Lumea matematica este o lume ideala, in care domneste o ordine si o frumusete cristalina“.

Volumul de fata reuneste o selectie de articole ale lui Gheorghe Titeica din revista Natura – Revista stiintifica de popularizare, publicate intre anii 1905-1915, ca si o parte dintre problemele de geometrie plana, alese din celebra sa culegere.