Editura Corint Geografie. Caietul elevului pentru clasa a VI-a - Octavian Mandrut

Editura: Corint

Autor: Octavian Mandrut

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-793-448-9

Cod Produs: 9786067934489 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Geografie. Caietul elevului pentru clasa a VI-a este realizat pe elementele programei de geografie pentru clasa a VI-a, intitulata: Elemente de geografie umana. Europa.

Caietul cuprinde doua parti distincte: Elemente de geografie umana (care continua elementele de geografie fizica din clasa a V-a) si Europa (prin care se realizeaza o aplicare a geografiei generale, fizice si umane, la caracteristicile continentului nostru).

Cu ajutorul acestui caiet elevii pot desfasura activitati de invatare axate pe:

• identificarea si localizarea unor elemente si fenomene;

• compararea pozitiei fenomenelor reprezentate;

• utilizarea denumirilor si a termenilor de baza;

• rezumarea si construirea unor texte;

• verificarea competentelor dobandite;

• valorificarea informatiilor din surse diferite etc.

Utilizarea caietului faciliteaza invatarea continua si sistematica a geografiei, elevii reusind sa inteleaga si sa invete in mod rational elementele lumii contemporane (geografie umana si Europa), care le vor deschide foarte mult orizontul de cunoastere, permitand o mai buna intelegere a acesteia.
  • Geografie. Caietul elevului pentru clasa a VI-a - Octavian Mandrut

OCTAVIAN MANDRUT – profesor, doctor in geografie, cercetator stiintific pr. I la Universitatea „Constantin Brancusi” din Targu-Jiu, autor de manuale scolare (pentru clasele III–XII), atlase, culegeri de sinteze si teste, lucrari din diferite domenii ale geografiei, ghiduri metodologice, caiete de activitate independenta a elevilor, cursuri universitare. In cadrul Editurii CORINT a revizuit recent atlasele geografice (Romania – atlas geografic scolar, Atlas geografic scolar, Atlas de geografie generala si Atlas de geografia continentelor).

Cu ajutorul acestui caiet elevii pot desfasura activitati de invatare axate pe:

• identificarea si localizarea unor elemente si fenomene;

• compararea pozitiei fenomenelor reprezentate;

• utilizarea denumirilor si a termenilor de baza;

• rezumarea si construirea unor texte;

• verificarea competentelor dobandite;

• valorificarea informatiilor din surse diferite etc.