Editura Corint Educatie tehnologica. Manual pentru clasa a VI-a 2023 - Ioana Corina Rotaru, Daniela Vladut, Mihaela Basu

Editura: Corint

Autor: Ioana Corina Rotaru, Daniela Vladut, Mihaela Basu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-630-652-614-7

Cod Produs: 9786306526147 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Manualul raspunde cerintelor curriculare si ofera elevilor informatii cu adevarat esentiale si necesare, bine documentate, adaugand plusvaloare cunostintelor anterioare.
Manualul este armonios structurat, completand echilibrat textul cu imagini, continuturile cu aplicatii adecvate si cu rubrici precum Stiati ca, Dictionar, care sa trezeasca interesul elevilor si sa le largeasca orizontul cunoasterii.
Caracterul practic-aplicativ al disciplinei este pus in valoare prin lucrarile practice propuse, variate si accesibile, care pregatesc elevii pentru realizarea de produse utile semnificative pentru existenta cotidiana.
Abordarea interdisciplinara a temelor ofera profesorului si elevului un spatiu de creatie si de integrare a informatiilor de la alte discipline.
Manualul propune elevilor utilizarea tehnologiilor moderne de informare si comunicare pentru documentare si invatare, metode complementare de evaluare interesante si adecvate nivelului de varsta (portofoliul, proiectul, investigatia etc.) - invatarea activa, deschisa spre reflectie si dezvoltare personala, cu scopul de a-i invata cum sa invete.
IOANA CORINA ROTARU – profesor grad didactic I cu dubla specializare, educatie tehnologica-informatica (Colegiul National „Emil Racovita”, Iasi), doctor in stiinte ale educatiei, profesor metodist, mentor si coordonator de practica pedagogica, formator national, autoare de manuale scolare, auxiliare curriculare, ghiduri metodologice si programe scolare, membru in comisia nationala pentru disciplina Educatie tehnologica, propunator de subiecte pentru olimpiada nationala.

DANIELA VLADUT – director adjunct, profesor grad didactic I cu dubla specializare, educatie tehnologica-informatica (Scoala Gimnaziala „Colonel Constantin Langa”, Miroslava, Iasi), autoare de ghiduri didactice si programe pentru discipline optionale, autoare de articole in revistele si pe site-urile de specialitate.

MIHAELA BASU – profesor grad didactic I cu dubla specializare, educatie tehnologica-informatica, (Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Iasi), doctor in inginerie industriala, autoare de manuale scolare, ghiduri didactice si auxiliare scolare, membru AGIR.