Editura Paideia Triburi si sate din sud-estul Europei - Paul H. Stahl

ISBN: 978-606-748-242-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067482423 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta carte prezinta aspecte ale vietii popoarelor sud-est europene – din secolul XIX si inceputul sec. XX – extrase din documente si observatii directe de catre Paul H. STHAL.

Cercetarea este realizata intr-un mod ingrijit si riguros, oferind publicului cititor detalii importante despre structura societatilor traditionale din zona Balcanilor, despre sistemele de propietate si liantul spiritual al acestora.

Lucrarea este structurata in trei parti, respectiv: prima parte cuprinde informatii despre organizarea  albanezilor, a slaviilor din sud, a grecilor si  romanilor, partea a doua descrie structura sociala, magica si religioasa a acestor popoare, iar cea de-a treia parte include comparatii si ipostaze privind datele furnizate in primele doua parti.

De exemplu, referitor la situatia romancelor, autorul conchide: „situatia femeii era mult mai buna in societatea romaneasca decat in cea mai mare parte a societatilor balcanice si mai ales musulmane si ea pare sa fi existat de mult timp; Tommaso Albeiti strabate Moldova in 1612 si 1613 si constata ca in gospodarii femeile dirijeaza si fac tot ce este necesar; ele discuta cu oamenii in public si in particular fara sfiala si fara ceremonie, pentru ca nu le este interzis; cand aduc ceva de mancat sau de baut, gusta ele mai intai (Calatori, IV, p. 361). Robert Burgrave strabate Moldova in 1652; in timpul calatoriei sale este primit intr-un sat unde remarca extraordinara libertate pe care o au peste tot femeile, casatorite sau nu; ei au dormit chiar in aceeasi camera cu ele si langa paturile lor (Calatori, V, p. 487). Paul de Alep (crestin venit din Liban) observa ca femeile care aduc ofrande patriarhului Macarie, chiar cele tinere si chiar fetele, vin catre el in trasuri, cu fata descoperita (Calatori, VI, p. 121); obisnuit cu obiceiurile arabe, el este impresionat de aceasta prezentare cu fata descoperita inaintea unui barbat”.

Prin informatiile atent culese si selectate, Paul H. STHAL expune originea si evolutia popoarelor din sud-estul Europei si realizeaza o lucrare de referinta, asupra acestei zone cu o bogata insemnatate istorica, sociala si culturala.
Absolvent, in anul 1948, al Facultatii de Filosofie (specialitatea principala sociologie), unde i-a avut ca profesori, printre altii, pe Dimitrie Gusti si pe Henri H. Stahl (tatal sau), P. H. Stahl si-a obtinut diploma de licenta chiar in anul in care autoritatile vremii au interzis sociologia ca stiinta. In perioada 1949–1952, a lucrat in calitate de cercetator stiintific la Centrul de Cercetari Psiho-Medico-Pedagogice al Ministerului Invatamantului (din 1951 devenind director adjunct al acestei institutii), pentru ca ulterior, intre anii 1953–1962, sa se transfere la Institutul de Istoria Artei al Academiei Romane, unde a activat, de asemenea, in calitate de cercetator stiintific. In anul 1963 a fost promovat ca sef al Sectiei de Etnologie, Folclor si Istoria Artei la Institutul de Studii Sud-Est Europene al Academiei Romane. In 1968 si-a luat doctoratul in filosofie la Universitatea din Bucuresti. Incepand din anul 1969, P. H. Stahl a ales sa-si desfasoare activitatea stiintifica in Franta, unde a ocupat functii de mare prestigiu, printre care aceea de profesor la Universitatea René Descartes (Sorbona–Paris) si, in paralel, director de studii la École de Hautes Études en Sciences Sociales (Paris) – „Directiile de studii”: Etnologia Europei de sud-est si Antropologia juridica a Europei. In 1970 a devenit membru al Laboratorului de Antropologie Sociala din Paris. In anul 1986 i-a fost acordat prestigiosul premiu „Palmes Académique”.

In anul 1993 a fost ales ca membru corespondent al Academiei Romane, iar in anul 1999 a fost numit director al Institutului de Studii Sud-Est Europene. In perioada decembrie–martie 2002 a ocupat functia de director general al Muzeului Satului. Laborioasa sa activitate didactica s-a desfasurat in paralel cu o bogata activitate practica, Paul H. Stahl efectuand numeroase studii si investigatii de teren in tari europene.