Editura ALL Linistit ca un Panda. Mindfulness pentru copii - Kira Willey

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-796-171-3

Cod Produs: 9786067961713 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
30 de exercitii la joaca, la masa, la culcare... sau cu orice ocazie!

Autoarea cartii Respira ca un ursulet a creat un nou set de exercitii de meditatie concise, cu durata de aproximativ un minut, jucaus ilustrate si captivant redate, menite sa ii ajute pe copii sa integreze mindfulnessul in rutina zilnica.

Ti-ai dori sa ai o legatura mai stransa si mai plina de insemnatate cu copilul tau?
Ti-ar placea ca cel mic sa fie mai putin stresat, agitat si tensionat?
Te-ai bucura sa il ajuti sa se concentreze cu usurinta si sa isi depaseasca anxietatea?
Ti-ai propus sa il sustii in activitatile lui creative si sa il incurajezi sa isi dezvolte imaginatia?

Mindfulnessul – atentia indreptata constient, cu bunavointa si cu interes asupra clipei de fata – este solutia ideala. Iar lista beneficiilor nu se rezuma la lista de mai sus. Meditatia practicata cu regularitate asigura un somn mai odihnitor, intareste sistemul imunitar, amelioreaza simptomele depresiei, ajuta la dezvoltarea unor relatii armonioase cu cei din jur si la consolidarea increderii de sine. Exercitiile de mindfulness din aceasta carte sunt scurte, amuzante, si au fost concepute pentru a fi practicate cu consecventa. Fiecare capitol este impartit in functie de momentele si provocarile fiecarei zile. Incepeti ziua intr-o nota calma si luminoasa, cu „Respira ca un soare“; sau incarcati-va de energie cu „Bataitul de trezire“. Stimulati-va mintea cu „Respiratia de bufnita“ si radeti pe saturate la ora de joaca, cu „Hiena Ha-ha!“. Daca v ati propus sa adoptati in familie tehnica mancatului constient, o sa va placa exercitiul „De unde vine?“, caci se refera la calatoria pe care mancarea o parcurge pana in farfuriile voastre. Iar cand vine ora de culcare, „Noapte buna, griji!“ il ajuta pe cel mic sa-si uite chiar toate grijile, asigurandu-i un somn linistit.

Bonus: parcurgand alaturi de copilul tau aceste exercitii de mindfulness, te vei bucura si tu de efectele lor grozave! De asemenea, cartea de fata reprezinta un instrument minunat si pentru educatori, profesori si alti adulti implicati in cresterea, ingrijirea si educarea copiilor.

„Imaginati-va o generatie noua: copii care vor creste avand deja puterea de a face fata stresului si anxietatii, copii capabili sa reactioneze cumpanit in situatiile dificile, copii care se cunosc suficient de bine incat sa-si gestioneze eficient sentimentele si comportamentul. Ce sansa colosala de a schimba viitorul! Incepand din clipa aceasta, puteti contribui la crearea unui astfel de nou viitor.” – Kira Willey
  • Linistit ca un Panda. Mindfulness pentru copii - Kira Willey

30 de exercitii la joaca, la masa, la culcare... sau cu orice ocazie!

Ti-ar placea ca cel mic sa fie mai putin stresat, agitat si tensionat?