Editura Paralela 45 Dictionar de supersitii. Mari personalitati si superstitiile lor - Canavaggio Pierre

Editura: Paralela 45

Autor: Canavaggio Pierre

Anul publicării: 2009

ISBN: 978-973-47-0607-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9789734706075 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Nu serveste la nimic sa ne batem joc de increderea prea mare in fortele obscure nascute odata cu umanitatea. Superstitiile vor trai si vor dura atat timp cat vor exista oameni. Marii conducatori, marii navigatori si chiar marii ganditori si cititori de imperii, de castele in Spania, toti au crezut in ele, de la Newton la De Gaulle, Napoleon si Goethe. Platon a vorbit despre reincarnare, Pitagora, de metempsihoza. Carol cel Mare, care lua norii apusului drept o armata de magicieni veniti sa faca farmece asupra Frantei, a fost totusi cel mai mare imparat din Occident.
Istoria superstitiilor o arata: cel ce nu se lupta sa-si asume viitorul este condamnat sa aiba un destin obisnuit. Fortand evenimentele sa intre in jocul lor, cei care au modelat istoria lumii au dovedit acest lucru.
Redactor-sef la publicatiile Psychologies, Historama, Terres dHistoir, cronicar literar la Quotidien de Paris, Point, Revue des Deux Mondes, Pierre Canavaggio a publicat lucrarile Du bon usage des superstitions (Buna folosinta a superstitiilor), editura La Table Ronde, Dictionnaire des superstitions (Dictionarul superstitiilor), editura Pocket, Les superstitions de lamour (Superstitiile dragostei), editura Le Rocher, si Guide des superstitions (Ghidul superstitiilor), editura lArchipel.
Este redactor sef la „d’Historama”, cronicar la „Quotidien de Paris” si la „Noul Adam”. Este autorul a numeroase eseuri asupra superstitiilor: „La petite histoire des superstitions (éd. Alphée).”, „Du bon usage des superstitions (La Table Ronde, 1998), „Dictionnaire des superstitions et des croyances” (Dervy, 1998) si „Les Superstitions de l'amour” (Le Rocher, 2004).