Editura Publica De neoprit. Viata mea de pana acum - Maria Sharapova, Rich Cohen

Editura: Publica

Autor: Maria Sharapova, Rich Cohen

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-722-276-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067222760 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In anul 2004, dupa o victorie in fata dublei campioane Serena Williams, Maria Sharapova a castigat turneul de la Wimbledon la doar saptesprezece ani. Ulterior a devenit de mai multe ori numarul unu in clasamentul WTA, a mai castigat patru trofee de Grand Slam si a devenit una dintre sportivele cu cele mai mari castiguri din lume.

La un moment dat, in timpul turneului Australian Open din 2016, a fost anchetata de ITF din cauza utilizarii unui medicament care fusese adaugat pe lista substantelor interzise. In final a fost suspendata, lucru care a tinut-o departe de activitatea competitionala cincisprezece luni.

Insa cariera Mariei Sharapova a fost mereu construita pe hotararea si pe daruirea ei. Povestea ei incepe intr-un mic oras din Rusia, unde, la doar cinci ani, a inceput sa joace tenis cu o putere precoce de concentrare. Incepe cand Iuri Sharapov, tatal ei, risca totul ca sa ajunga cu ea in Florida, cu doar sapte sute de dolari in buzunar si fara sa cunoasca engleza, dar convins ca fiica sa putea deveni o mare campioana.
Maria Sharapova s-a nascut in Niagan, Rusia, dar s-a mutat in Statele Unite cand avea sase ani. La saptesprezece ani a invins-o pe Serena Williams si a castigat turneul de la Wimbledon.

A ajuns pe locul intai in clasamentul mondial cand avea optsprezece ani si, de atunci, a urcat de mai multe ori pe aceasta pozitie. Pana in prezent a castigat cinci turnee de Grand Slam. Locuieste in Manhattan Beach, California.