Editura Paralela 45 Cum mi-am mancat masca - Jan Cornelius

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3637-9

Cod Produs: 9789734736379 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un fel de jurnal despre cotidianul din imediata noastra apropiere, combinat cu un fictional jucaus, absurd-comic, ce se iteste asemenea unei minuni de buzunar in banalitatea realului.

Marcel Tolcea

Umorul lui Jan Cornelius este unic: nici negru, nici mistocar, ci mai degraba hiperrealist-absurd, combinand umorul eugenionescian, urmuzian, harmsian cu o (auto)ironie hatra si hiper inteligenta.

Mihail Vakulovski

Nu e doar umorul mare in ce scrie Jan Cornelius, ci si o tristete usor amaruie cum e ciocolata. Si o planare peste rosturile existentei noastre insotita de hohote de ras.

Dan Persa

Noi vedem zilnic o gramada de intamplari, fara sa ne dam seama ca ele mustesc de umor, dar umoristii adevarati precum Jan Cornelius le vad. Umorul este in ochiul celui care priveste.

Mircea Cartarescu
  • Cum mi-am mancat masca - Jan Cornelius

Jan Cornelius s-a nascut la Resita. Traieste la Düsseldorf din 1977. Este scriitor de limba germana si traducator de literatura romana in germana. A studiat franceza si engleza la universitatile din Timisoara, Düsseldorf si Stirling (Scotia). A publicat in Germania numeroase carti de proza satirica, volume pentru copii, poezii, eseuri despre literatura moderna. In Romania, a publicat texte literare si comentarii despre literatura in Observator cultural, Dilema veche si Romania literara. A tradus si prezentat in mediile germane si in numeroase lecturi publice carti ale multor scriitori romani actuali. In 2013 a publicat la Berlin excelent primitul roman Narrenstück, care a aparut in Romania in propria traducere, sub titlul Eu, Dracula si John Lennon (Humanitas, 2016). Berliner Zeitung numeste cartea „cel mai hilar roman al primaverii 2013” si-l incadreaza pe autor in traditia lui Jaroslav Hašek si Bohumil Hrabal.

Marcel Tolcea

Mihail Vakulovski