Editura Paralela 45 Copilul independent sau cum sa fii o mama „lenesa”. O metoda care functioneaza. Editia a II-a - Anna Bikova

Editura: Paralela 45

Autor: Anna Bikova

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-973-47-2905-0

Cod Produs: 9789734729050 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Reteta de noapte buna a autoarei:

Basmul trebuie sa-l citesti nu artistic, cu expresie, ci melodios, chiar monoton, incetinind treptat ritmul vorbirii. Propozitiile trebuie rostite prelung, pe expiratie, iar mai apoi se face o pauza pentru a inspira alene; asta face ca respiratia ascultatorilor sa incetineasca. Si am mai si incalcat cu nerusinare textul autorului, inserand in el fraze despre relaxare, odihna, somn: „Si s-a gandit atunci ursul (inspiram, apoi lent, la expiratie, rosteam fraza urmatoare): «Ia sa ma asez eu pe o buturuga (inspiram), sa mananc o placintica (inspiram), sa ma intind pe iarba (inspiram), sa motai putin (inspiram).» Iar Masa a spus din cos (inspiram): «Dormi putintel (inspiram), dar nu manca placintica»…“

Din aceasta carte veti afla:

• cum sa invatati copilul sa doarma in patutul lui, sa-si stranga jucariile si sa se imbrace

• cand trebuie sa-l ajutati pe copil si cand e mai bine sa va abtineti sa faceti asta

• cum sa lasati deoparte rolul de mama perfectionista si sa deveniti o mama „lenesa”

• de ce este periculoasa protectia excesiva si cum s-o evitati

• cum sa-l faceti pe copil sa creada in fortele proprii

• ce inseamna educatia in stil coaching
  • Copilul independent sau cum sa fii o mama „lenesa”. O metoda care functioneaza. Editia a II-a - Anna Bikova

Anna Bikova s-a nascut in 22 noiembrie 1977 in orasul Polevskoi din regiunea Sverdlovsk. In copilarie, mama sa, bibliotecara de meserie, lucra pana seara tarziu. O lua de la gradinita cu program prelungit si o tinea cu ea la serviciu pana la ora 20.00. Acolo, micuta Anna isi petrecea timpul citind carti si rasfoind reviste. Invata sa citeasca de la 4 ani si lectura cartilor ramane hobby-ul ei preferat.

Gandirea matematica o mosteneste de la tata, inginer proiectant. Dupa terminarea liceului, se muta in Ekaterinburg, unde locuieste si azi. Decizia de a urma cursurile facultatii de matematica a dezamagit-o pe profesoara de literatura (convinsa ca Anna va alege jurnalismul) si pe profesoara de desen (convinsa ca Anna va continua studiul desenului). Dupa 20 de ani, Anna Bikova se simte mai atrasa de literatura si de desen decat de matematica, dar nu regreta decizia luata, convinsa de ceea ce a spus Lomonosov, ca matematica pune ordine in gandire.

Dupa absolvire, preda matematica in ciclul gimnazial. Dupa nasterea primului copil, descopera ca psihologia copilului o intereseaza mai mult decat predarea matematicii. La scurt timp, da liceul pe gradinita, spre stupoarea colegilor, care nu au inteles de ce a renuntat la cariera infloritoare in invatamantul liceal pentru a fi o simpla educatoare.

Dupa nasterea celui de-al doilea copil in 2010 termina facultatea de psihologie si devine, astfel, psiholog, unul de succes. Anna Bikova este si o blogge-rita de succes

Reteta de noapte buna a autoarei:

Din aceasta carte veti afla:

• de ce este periculoasa protectia excesiva si cum s-o evitati

• cum sa-l faceti pe copil sa creada in fortele proprii