Editura National AUTO TEST 2023. Obtinerea si restituirea permisului de conducere, 13 din 15

Editura: National

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-973-659-111-5

Cod Produs: 9789736591115 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata se adreseaza in special celor care poseda permis de conducere, dar carora, din diverse motive, noile modificari ale legislatiei rutiere nu le sunt pe deplin cunoscute. Mai exact, cartea se doreste a fi un instrument care ajuta posesorul de permis sa-si reactualizeze cunostintele rutiere teoretice. Foarte multi dintre posesorii de permis de conducere stiu ca legislatia europeana in materie a suferit modificari in ultimii ani si ca, din acest motiv, si legislatia romaneasca a trebuit sa fie adaptata noilor reglementari. De asemenea, tot in context european, fiecare posesor de permis de conducere trebuie sa contribuie la realizarea dezideratului primordial, acela de a preveni si a diminua substantial numarul (si consecintele) accidentelor rutiere. Prevenirea, reducerea sau chiar stoparea tragediilor rutiere este o responsabilitate a fiecarui participant la trafic si se poate realiza prin multiple cai, cea mai importanta fiind cunoasterea si respectarea legislatiei rutiere. Cartea de fata vizeaza tocmai acest aspect al cunoasterii temeinice a legislatiei, inclusiv a acelei sectiuni care trateaza masurile luate de catre autoritatile abilitate, in cazul nerespectarii legislatiei. Asadar, testele din aceasta carte cuprind o serie de intrebari similare celor utilizate de politia rutiera in cadrul examenelor pentru restituirea permisului celor carora le-a fost suspendata exercitarea dreptului de a conduce, pe o perioada limitata; aceste intrebari vizeaza tocmai situatiile in care incalcarea unor reguli de circulatie a condus la aplicarea acestei sanctiuni. Pe de alta parte, exista un grup de intrebari care au ca scop cunoasterea sanctiunilor contraventionale complementare, printre care si aplicarea punctelor de penalizare pentru nerespectarea unor norme rutiere. Nu in ultimul rand, un alt set de intrebari din carte se refera la regulile de baza, inclusiv cele noi, prevazute de recenta legislatie rutiera, care trebuie cunoscute de catre orice posesor de permis de conducere. In final, trebuie precizat ca aceasta lucrare, atat prin continut, dar si prin maniera prin care este structurata, se adreseaza, de fapt, tuturor posesorilor de permis de conducere, indiferent de data obtinerii acestuia, nu numai celor carora le-a fost suspendata exercitarea dreptului de a conduce pe o perioada nelimitata pentru nerespectarea unor reguli de circulatie. Speram ca aceasta lucrare sa reprezinte un pas inainte pentru o mai buna cunoastere a legislatiei rutiere, contribuind astfel la cresterea sigurantei si a fluentei in trafic, dar si la mai mult respect si toleranta intre toti utilizatorii drumului public.