Editura Publica O sa razi, totul e chimie! Telefoane, cafea, emotii – cum le explica pe toate chimia - Dr. Mai Thi Nguyen-Kim

Editura: Publica

Autor: Dr. Mai Thi Nguyen-Kim

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-722-384-2

Cod Produs: 9786067223842 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce facem, ce ne inconjoara, ce simtim – totul are de-a face cu chimia. Tanara chimista si jurnalista de stiinta Mai Thi Nguyen-Kim nu ne lasa niciun moment sa ne indoim de asta. Ea descompune fenomene cotidiene cunoscute in elemente chimice si ne explica intr-un mod glumet si original ce reactii chimice se desfasoara in secret in jurul nostru. Mai Thi Nguyen-Kim nu ne deschide doar ochii, ci si apetitul pentru chimie.

Chimia in viata de zi cu zi: programul tinerei cercetatoare si jurnaliste Mai Thi ne poarta ca un fir rosu printr-o lume in care se ascund o multime de fenomene chimice. Ziua incepe cu chimia trezirii, cu hormonii stresului si ai somnului, care trebuie tinuti bine in frau. Aflam care este momentul cel mai potrivit pentru a savura prima cafea, de ce pasta de dinti ar trebui sa contina fluoride si de ce haosul de pe biroul din camera de lucru este un lucru natural in univers.

Descoperim lucruri noi despre Gorilla Glass si despre modul de functionare a bateriei telefonului mobil, cum ii putem prelungi durata de viata si de ce unele baterii explodeaza uneori. Intelegem brusc de ce doar sarurile de aluminiu protejeaza impotriva petelor de transpiratie, de ce pute sudoarea si cum se poate combate asta.

La cumparaturi in supermarket, Mai Thi ne dezvaluie daca merita sa cumparam apa minerala pentru sportivi si cum ne ajuta principiile de baza din chimie sa evitam trucurile evidente de marketing. Seara descoperim secretul unui tort de ciocolata delicios. Nu in ultimul rand, ajungand la avansati, aflam si ce se intampla la nivel molecular cand intre doi oameni exista chimie.

Pentru mine, Mai Thi se numara printre cele mai mari talente ale comunicarii stiintifice din Germania. Dincolo de competentele ei de specialitate, ea se pricepe sa comunice lucrurile simplu, cu pasiune si creativitate. — Ranga Yogeshwar
DR. MAI THI NGUYEN-KIM este chimista, jurnalista de stiinta si youtuber. In timpul redactarii lucrarii de doctorat la Universitatea Harvard a fondat canalul YouTube The Secret Life of Scientists si astfel a inceput sa raspandeasca in lume stiinta ca pe un „virus”.

In prezent, isi promoveaza misiunea pe mai multe cai: modereaza pe canalul de televiziune WDR emisiunea de stiinta „Quarks” si se ocupa de canalul de YouTube maiLab, laureat al Grimme Online Award in 2018.

Tot in 2018 a primit premiul Georg Holtzbrinck pentru jurnalismul de stiinta (o premiera pentru un youtuber), pentru talentul cu care popularizeaza stiinta si raspunde nevoilor prezentului.