Editura Publica Design pentru lumea reala. Ecologie umana si schimbare sociala - Victor Papanek

Editura: Publica

Autor: Victor Papanek

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-722-318-7

Cod Produs: 9786067223187 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Design pentru lumea reala ramane o lucrare extrem de actuala, la peste 40 de ani de la prima publicare.

A fost tradusa in 23 de limbi si a devenit cea mai citita carte de design din lume.

Este un text obligatoriu in multe universitati de arhitectura si design.

UN PLAN DE SUPRAVIETUIRE IN LUMEA RESURSELOR SI ENERGIEI DEFICITARE, PROPUNAND STRATEGII DE DEZVOLTARE A PRODUSELOR CARE RASPUND NEVOILOR UMANE

Aceasta carte este minunat de vie si plina de exemple care vor educa, vor amuza si vor oripila. Entuziasmul si exuberanta verbala de care da dovada Papanek in timp ce demonteaza pretentiile, ipocriziile si viciile lumii reale sunt extrem de provocatoare.

Arthur Conway, New Scientist

Mare parte din placerea pe care o confera lectura acestei carti vine din imaginile vii si din modul direct in care Victor Papanek isi exprima opiniile. Publicul sau nu se rezuma doar la cei care practica designul.

Design Magazine

Un plan de supravietuire pentru mileniul 3
Cea mai citita carte de design din lume
Un text obligatoriu in multe universitati de arhitectura si design.
Tradusa in 23 de limbi
VICTOR PAPANEK si-a axat lucrarile de cercetare pe designul de produs, dar a studiat, printre altele, si arhitectura si antropologia. A predat la universitati din Canada, Statele Unite, Danemarca, Suedia si Anglia.

Ca o recunoastere a eforturilor sale de a genera o mai buna intelegere a diferentelor dintre ruinata Lume a Treia si tarile avansate din punct de vedere tehnologic, a fost nominalizat la Premiul Nobel Alternativ. In 1981 a primit Premiul Kyoto Honours din partea International Centre for Settlement of Investment Disputes pentru dezvoltarea unui dispozitiv de comunicare pentru Guvernele Tanzaniei si Nigeriei.

A fost consultant de specialitate pe probleme de design pentru Volvo Suedia, pentru guvernul din Papua Noua Guinee si pentru o firma de sisteme medicale de iluminat din Australia. Din 1981 a fost J.L. Constant Distinguished Professor la Scoala de Arhitectura si Design Urban a Universitatii Kansas, Lawrence.

Este un text obligatoriu in multe universitati de arhitectura si design.

Arthur Conway, New Scientist

Design Magazine

Un plan de supravietuire pentru mileniul 3
Cea mai citita carte de design din lume
Un text obligatoriu in multe universitati de arhitectura si design.
Tradusa in 23 de limbi