Editura Paralela 45 Cea mai frumoasa iubire a lui Don Juan. Antologia nuvelelor franceze de dragoste din secolul al XIX-lea -Soviany Octavian

Editura: Paralela 45

Autor: Soviany Octavian

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-973-47-2745-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9789734727452 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Legenda unui castel bantuit, istoria unui paricid, povestea unui conflict intre constiinta si datorie, misterul unor crime in serie, clasica povestire cu vampiri sau memoriile apocrife ale unui mierloi, toate acestea au in comun (indiferent ca e vorba de relatarea descarnata a lui Stendhal sau de stilul luxuriant al lui Barbey d’Aurevilly) acelasi apetit pentru insolit sau senzational si mai cu seama aceeasi placere de a povesti pe care, din fericire, proza contemporana pare sa si-o fi regasit dupa decenii si decenii de experimentalism. Aceasta este una dintre marcile distinctive ale nuvelei franceze din secolul al XIX-lea, iar intoarcerea, admirativa si nostalgica, la cativa dintre marii maestri ai genului este totodata intoarcerea la varsta de aur a naratiunii. Cu acel sentiment de pietate pe care ni-l trezesc mereu monumentele venerabile ale literaturii.“

Octavian Soviany
  • Cea mai frumoasa iubire a lui Don Juan. Antologia nuvelelor franceze de dragoste din secolul al XIX-lea -Soviany Octavian

Octavian Soviany (n. 1954, Brasov) a publicat volumele de poezie „Cartea lui Benedict", „Scrisori din Arcadia", „Alte poeme de moda veche", „Dilecta", „Pulberea, praful si revolutia", „Calcaiul lui Magellan", „Adda
si romanele Arhivele de la Monte Negro", „Viata lui Kostas Venetis", „Moartea lui Siegfried", „Naluca", „Casa din strada Sirenelor". Pe langa acestea, a mai publicat teatru, critica si traduceri din poezia universala. A obtinut mai multe premii literare si a fost tradus in Spania, Bulgaria si Slovenia.

Octavian Soviany