Editura Publica Allez Allez Allez. Povestea din interior a renasterii FC Liverpool, campioana Europei in 2019 - Simon Hughes

Editura: Publica

Autor: Simon Hughes

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-722-387-3

Cod Produs: 9786067223873 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Allez Allez Allez este povestea din interior a sezonului 2018-2019 al FC Liverpool, o campanie in care clubul a fost implicat in cea mai stransa cursa la titlu din istoria Premier League si a castigat pentru a sasea oara Liga Campionilor.

Datorita accesului la conducerea clubului, la jucatori si la stafful tehnic, Allez Allez Allez explica felul in care Liverpool a trecut de la ceea ce Jürgen Klopp descria ca fiind „depresia” anului 2015 la niste performante care au lipsit unei intregi generatii de suporteri.

Cu ajutorul anchetelor proprii si a interviurilor in exclusivitate, Simon Hughes ii duce pe cititori in interiorul Melwood, baza de antrenament a clubului, dar si dincolo de usa vestiarului. Ii duce la Chapel Street, unde se fac afacerile clubului, si in America, unde se afla proprietarii. Ii duce pe Anfield, unde se petrec majoritatea momentelor importante, si pe stadioanele din Premier League si din Liga Campionilor, culminand cu victoria de la Madrid, totul fiind o retraire a unuia dintre cele mai de succes sezoane scrise de Liverpool.

Trebuie sa ne schimbam din sceptici in credinciosi. — Jürgen Klopp, cu privire la clubul pe care l-a mostenit in octombrie 2015

Ne-am intors la cel mai inalt nivel al fotbalului european! — Jürgen Klopp, dupa eliminarea lui Bayern München din Liga Campionilor, in martie 2019

A fost unul dintre cele mai frumoase momente din istoria fotbalului. — Jürgen Klopp, dupa ce a ghidat Liverpool spre o victorie improbabila in fata Barcelonei, in mai 2019

Acesta este doar inceputul! — Jürgen Klopp, dupa castigarea Ligii Campionilor
SIMON HUGHES este jurnalist si scriitor. Se ocupa de fotbalul de pe Merseyside pentru The Independent si a scris pentru The Daily Telegraph si The Sunday Telegraph.

Cartea sa, Red Machine, a castigat in 2014 Premiul Antonio Ghirelli pentru Cea Mai Buna Carte Straina a Anului la premiile fotbalistice italiene. Printre alte titluri ale sale se numara si Secret Diary of a Liverpool Scout, Men in White Suits, On the Brink si Ring of Fire.

Locuieste in Liverpool.

Acesta este doar inceputul! — Jürgen Klopp, dupa castigarea Ligii Campionilor