Editura Publica Acid pentru copii. Memorii - Flea

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-421-4

Cod Produs: 9786067224214 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Legendarul basist si cofondator al trupei Red Hot Chili Peppers isi spune povestea fascinanta a vietii, cu toate urcusurile si coborasurile ametitoare la care te-ai astepta de la o puslama din L.A., devenita un star rock celebru in toata lumea.

In Acid pentru copii, Flea le face cititorilor un tur foarte personal si revelator al anilor sai de formare, incepand din Australia pana in suburbiile din New York si, in final, in Los Angeles. Prin intermediul unor anecdote savuroase, al meditatiilor poetice si al unor idei pline de imaginatie, dar total nerealiste, Flea face o cronica amanuntita a evenimentelor care l-au format ca artist, muzician si om.

Proza sa visatoare, influentata de jazz, readuce la viata Los Angelesul concret si glorios al anilor 1970 si 1980, unde distractia, pericolul, haosul si imaginatia „pandeau” la orice colt. Acesta a fost locul unde tanarul Flea, cautand sa evadeze dintr-un mediu familial agitat, si-a gasit familia intr-o comunitate de muzicieni, artisti si dependenti de droguri. El si-a petrecut cea mai mare parte a timpului mergand la petreceri si facand tot soiul de mici gainarii, dar si-a gasit in cele din urma o semnificatie profunda in muzica.

Acest lucru l-a pregatit pentru  momentul care i-a schimbat viata, cand el si prietenii sai cei mai buni, frati de suflet si complici de sotii, au venit cu ideea de a-si infiinta propria trupa, care avea sa devina legendara formatie Red Hot Chili Peppers.

Deschizandu-se cu un poem original de Patti Smith, Acid pentru copii este debutul unei noi voci literare uluitoare, a carei proza este la fel de ghidusa, amuzanta si extrem de impredictibila ca autorul insusi. Este o poveste despre maturizare, tandra si evocatoare, si o galagioasa scrisoare de dragoste despre puterea muzicii si a creativitatii scrisa de unul dintre cei mai renumiti muzicieni ai epocii noastre.

A fost odata
un baietel blond din Australia.
El isi iubea cainele.
Viata l-a ales si l-a dus peste tot.
Impiedicat si stangaci, legat la ochi si cautand,
el s-a indragostit de lucrurile
cu adevarat frumoase.
Iubitele l-au incalzit cu stralucirea dragostei lor.
Alte inimi l-au dezamagit.
S-a simtit diferit, afara, pe strazile
pe care le batea cautand alinare.
Pe parcurs a facut lucruri ca sa-si domoleasca lumina propriei inimii.
Un intuneric rece de teama a crescut in el.
Dar in acel loc infricosator a vorbit Muzica, Vocea lui Dumnezeu,
spunandu-i sa impartaseasca vocea lui
pe acest pamant.
El a fost purtat in glorie. — Flea

Surprinzator, Flea este un scriitor bun. Cititorii, fie ca sunt fani RHCP sau nu, vor gasi o carte unica despre maturizare, o oda cartilor, muzicii si actului interpretarii. ― Booklist

Acid pentru copii este scris in acelasi stil liric si energic pe care autorul il aduce in toate activitatile sale publice. Proza sa sincera si excentrica reflecta evolutia lui Flea de la puslamaua din Hollywood la adultul reflectiv. ― The New York Times

Flea scrie in izbucniri si epifanii specifice generatiei beat, cu vulnerabilitate, abandonare si virtuozitate asociate celor mai buni muzicieni jazz… Vei pune jos cartea cu o simpatie in plus si te vei simti mai putin singur. ― The Atlantic

O carte de memorii sensibila si bine scrisa. Cititorii vor empatiza cu povestea maturizarii lui Flea si vor spera ca acest volum este doar inceputul carierei lui de scriitor. ― Library Journal

New York Times Bestseller
#1 LA Times Bestseller
USA Today Bestseller
Una dintre Cele mai bune carti din 2019, NPR
FLEA este un muzician si, ocazional, actor american, nascut in Australia. Este cunoscut mai ales ca basistul si membrul fondator al trupei Red Hot Chili Peppers, si cofondator al The Silverlake Conservatory of Music.

A fost odata
un baietel blond din Australia.
El isi iubea cainele.
Viata l-a ales si l-a dus peste tot.
Impiedicat si stangaci, legat la ochi si cautand,
el s-a indragostit de lucrurile
cu adevarat frumoase.
Iubitele l-au incalzit cu stralucirea dragostei lor.
Alte inimi l-au dezamagit.
S-a simtit diferit, afara, pe strazile
pe care le batea cautand alinare.
Pe parcurs a facut lucruri ca sa-si domoleasca lumina propriei inimii.
Un intuneric rece de teama a crescut in el.
Dar in acel loc infricosator a vorbit Muzica, Vocea lui Dumnezeu,
spunandu-i sa impartaseasca vocea lui