Wirtschaftsrecht fur die betriebswirtschhaftliche fachbildung

ISBN: 978-973-749-715-4

Anul publicării: 2009

Autor: Silvia Cristea, Simona Chirica

Cod Produs: SKU-365 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Schimbarile ce se produc in economia de tranzitie, pe care Romania o parcurge, isi pun amprenta si asupra domeniului dreptului. Intr-o perioada in care insusi dreptul comercial ca ramura de drept este pus sub semnul intrebarii prin reglementarile Proiectului de Cod Civil, publicat in Monitorul oficial anul acesta, dreptul afacerilor este o ramura a dreptului ce corespunde intr-o mai mare masura profilului pregatirii studentilor economisti, acoperind notiuni din sfera dreptului civil, comercial dar si administrativ, penal, fiscal, dreptul muncii si dreptul comertului international. Tocmai aceasta complexitate de cunostinte de drept, ce constituie fundamentul pregatirii juridice a viitorilor economisti, confera atractivitatea prezentei lucrari. Pe de alta parte, forma de prezentare moderna, abundand in scheme, continand teste si intrebari la fiecare capitol, o bibliografie care sa permita aprofundarea cunostintelor, precum si exemplele atasate notiunilor teoretice sunt principalele avantaje ale acestei monografii. Nu in ultimul rand, ne-am gandit ca aceasta carte va constitui un instrument util de lucru pentru studentii si masteranzii care studiaza in limba germana, dar si pentru practicienii juristi care au nevoie de terminologia de specialitate intr-o limba straina. Dupa cunostintele noastre este prima lucrare de acest fel din doctrina de specialitate.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti