ISBN: 978-606-28-0424-4

- +
Cod Produs: 9786062804244 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Manualul de aplicare si interpretare a Conventiei Natiunilor Unite asupra contractelor de vanzare internationala de marfuri este un indreptar bun pentru juristii companiilor care desfasoara relatii comerciale internationale, un documentar extrem de util pentru practicienii dreptului interesati in activitatea lor de starea aplicarii in Romania, in special de catre instantele de judecata, a Conventiei si, mai ales, acest manual vine in sprijinul activitatii studentilor si a profesorilor de la universitatile unde se studiaza disciplina drept comercial international. Astfel cum este si intitulata lucrarea, studentii si profesorii au la indemana un Manual cuprinzand elementele cheie de introspectiune si dinamica a cunoasterii, respectiv a aplicarii Conventiei de la Viena asupra contractelor de vanzare internationala de marfuri.

Autorii

• Manual de aplicare si interpretare a Conventiei de la Viena privind vanzarea internationala de marfuri

Daniel-Mihail Sandru

Profesor universitar la Universitatea din Bucuresti, Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir”.  A fondat si coordoneaza Centrul de Studii de Drept European al Institutului de Cercetari Juridice „Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Române. Judecator ad hoc la Curtea Europeana a Drepturilor Omului si arbitru la Curtea de Arbitraj Comercial International de pe lânga Camera de Comert si Industrie a României. Presedinte al Societatii de Stiinte Juridice si al Asociatiei Române de Drept si Afaceri Europene. Redactor sef al Revistei române de drept european (Wolters Kluwer). Poate fi contactat la adresa mihai.sandru@csde.ro; pagina web: www.mihaisandru.ro.

Nicolae D. Ploesteanu

Conferentiar universitar doctor in cadrul Universitatii „Petru Maior”, Targu Mures si director - Departamentul de Drept si Administratie Publica. A fondat si coordonat cercul de drept Ius Iuventutis, specializare in domeniul tratatelor internationale. Este membru ASIL - American Society of International Law si al Asociatiei romane de drept si afaceri europene - ARDAE.

Hilda Sumalan

Hilda Șumălan a absolvit Facultatea de Drept la Universitatea ,,Petru Maior” și și-a continuat studiile la Universitatea Queen Mary din Londra, specializându-se în Dreptul energiei. Pasionată de arbitrajul internațional, a studiat cu interes problematica protecției investițiilor în domeniul energiei și soluționarea litigiilor între investitori și stat. A coordonat şi elaborat părțile a doua și a treia din acest volum.