Dreptul afacerilor - Pentru invatamantul superior economic

Autor:

Silvia Lucia Cristea
Cod Produs: SKU-269 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Prezenta lucrare a apărut din nevoia de a asigura studenţilor economişti un curs universitar care să corespundă cerinţelor programei analitice pentru disciplina dreptul afacerilor.

Îmbinând nevoia de a realiza un instrument util studenţilor din anul I de studiu cu cerinţele unei redactări ştiinţifice a rezultat această carte prin care propunem o manieră nouă de predare a disciplinei drept şi anume forma schematică.

Considerăm utilă această formă de prezentare atât pentru că se adresează memoriei de lungă durată prin conexiunile logice dintre instituţiile juridice, dar şi pentru că poate constitui un instrument de lucru folositor cadrelor didactice care doresc să utilizeze slide‑uri pentru a însoţi prelegerile universitare.

Printre rândurile cărţii studentul‑economist va trebui să subînţeleagă sprijinul acordat aprofundării unei ramuri de drept extrem de complexe, iar profesorul poate să ghicească efortul sintetizării materiei, depus de‑a lungul anilor de autoare.

Considerând că observaţiile cititorului sunt binevenite, autoarea le aşteaptă în speranţa îmbunătăţirii lucrării pentru ediţiile următoare.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Silvia Lucia Cristea

Studii:
Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti (1989);
cursuri postuniversitare la Institutul de Drept Comparat - Strasbourg (1991-1992);
bursa de excelenta acordata de Ministerul Educatiei din Quebec - Canada (1997);
doctor in drept, specializarea dreptului comertului international (2001).

Activitate:
cercetator stiintific la Institutul de Cercetari Juridice al Academiei Romane (1991-1993);
asistent universitar, lector universitar, conferentiar universitar in cadrul Academiei de Studii Economice Bucuresti, Catedra de Drept (1993 si in prezent).

Publicatii:
monografii, cursuri si carti de specialitate (21), dintre care: “Cambia in dreptul comparat” (unic autor), Editura Lumina Lex, 2001; “Comentarii la Codul de procedura fiscala” (unic autor), Editura Dareco, 2007; “Drept societar” (coautor), Editura Universitara, 2008; “Dreptul afacerilor”, (editia a II-a, unic autor), Editura Universitara, 2009; “Tehnici de finantare in dreptul afacerilor”, (coordonator), Editura ASE, 2009; “Dreptul afacerilor. Subiecte si contracte” (coautor), Editura ASE, 2011;
studii si articole (peste 70) publicate in domeniul dreptului comercial, dreptului comertului international, dreptului fiscal si dreptului afacerilor.