Actele si sanctiunile procedurale penale. Aspecte teoretice si jurisprudenta in materie

ISBN: 978-973-749-168-8

Anul publicării: 2007

Autor: Theodor Mrejeru, Bogdan Mrejeru

Cod Produs: SKU-181 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Actele procedurale sunt mijloacele prin intermediul cărora se aduc la îndeplinire sarcinile ce decurg din actele şi măsurile procesuale. Codul de procedură penală prevede actele procedurale care pot fi realizate de organele judiciare sau alte persoane, iar în Titlul V al "Părţii generale" sunt reglementate instituţii care au o strânsă legătură cu actele procedurale, respectiv termenele, cheltuielile judiciare, nulităţile şi amenda judiciară. Încălcarea dispoziţiilor legale care privesc desfăşurarea procesului penal poate avea ca rezultat aplicarea de sancţiuni participanţilor la procesul penal precum şi sancţiuni privind efectele actelor procesuale şi procedurale încheiate nelegal. Inexistenţa, decăderea, inadmisibilitatea şi nulitatea intră în sfera noţiunii de sancţiune procedurală, în sens larg. Lucrarea de faţă prezintă, printr-o analiză ştiinţifică riguroasă, aspectele teoretice referitoare la actele şi sancţiunile procedurale penale precum şi jurisprudenţa în materie, fiind utilă specialiştilor în domeniul dreptului.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti